Volt idő, amikor úgy tartották, hogy minél később találkozik a baba glutén tartalmú élelmiszerekkel, annál kevésbé valószínű, hogy kialakul nála a cöliákia más néven gluténérzékenység. Később ezt az álláspontot módosították arra, hogy valamikor a baba 4. és 7. hónapja között kis mennyiségben és fokozatosan be kell vezetni a glutént, mert mind a túl korai, mind a túl késői bevezetés növeli a cöliákia kockázatát.
Glutént tartalmaz egyébként a búza, a rozs, az árpa, a tönköly, a kamut, a maláta és a malátakivonat.
A 4. és 7 hónapos kor közötti ajánlással szemben több kritika is felmerült. Egyfelől, azok a babák, akik kizárólagosan szopiznak, ők biztosan nem fognak semmit mást fogyasztani hat hónapos korukig, csak anyatejet. Sokszor az igény szerint szoptatott babák nem nagyon fogadnak el mást félévesen, mint anyatejet és ez akár ki is tolhatja a hozzátáplálás idejét fél, de akár egy hónappal is. Így ebben az esetben szinte az első kóstolások között már szerepelni kell a gluténnak, különben kifutunk az időből.
A másik fenntartást ezzel az ajánlással kapcsolatban a La Leche Liga oldalán olvashatjuk és a Szoptatásért Magyar Egyesület vezetősége készítette. Ők arra hívják fel a figyelmet, hogy
Az Európai Gyermekgasztroenterológiai Hepatológiai és Táplálkozási Társasága (ESPGHAN) friss kutatásában azonban most kimutatták, hogy a lisztérzékenységet sokkal inkább a gének, az arra hajlamosító tényezők befolyásolják, bár továbbra sem tartják szerencsésnek a túl korai bevezetést.
Így a legújabb 2016-os ajánlás szerint a glutént 4 és 12 hónapos kor között, fokozatosan kell bevezetni.
Minden más azonban változatlan, tehát: