Attól, hogy egy baba az átlagostól hosszabb alkattal születik, még nem biztos, hogy magas felnőtt lesz. Ahogyan fordítva is igaz, a rövidebb csecsemők nem feltétlenül lesznek alacsonyak.
A magzat méretét sok körülmény meghatározza, az anya étrendjétől kezdve az méhlepény egészségén át, a terhesség egyéb körülményein, mint pl. a terhességi cukorbetegség.
Nem szokatlan, hogy azok a babák, akik születéskor még a fejlődési görbén 75 percentilisen helyezkednek el, néhány hónap múlva a 25 percentilisbe kerülnek. A kis vagy átlagos méretű babák általában gyorsabban nőnek életük kezdeti időszakában.
A magasságot befolyásolja a táplálkozás, a genetikai, a környezeti tényezők és az egészségügyi állapot is. Léteznek azonban olyan számítási módok, amelyek optimális tényezők mellett a genetikai örökséggel kalkulálva megmutathatják milyen magas lesz a gyerekünk felnőttként.
Milyen magas lesz a babám?
Először is nézz rá a családfádra. Ha mindenki alacsony a családodban, mindkét ágon, akkor elég kevéssé valószínű, hogy a gyereked magas lesz. Ha ti szülők mindketten 180 cm magasak vagytok, valószínűleg a ti gyereketek lesz az egyik legmagasabb az óvodában és később is.Csak a genetikai tényezőket figyelembe véve ha fiad van, akkor az alábbi számítás segít: az anya magasságához adj hozzá 13 cm-t, az apa magasságával ne csinálj semmit. Például, ha az anya 160 cm, az apa pedig 187, akkor a fiad valószínűleg 173 cm és 187 cm közötti lesz felnőttként.
Ha lányod van, akkor az apa magasságából vonj ki 13 cm-t, a fenti pár magasság adataival számolva, a lányod 160 cm és 174 cm közötti lesz felnőttként.
- Kapcsolódó: A gyerek növekedésének ritmusa
Nem csak a genetika számít
Bár a genetika befolyásolja leginkább a magasságot, más tényezők is szerepet játszhatnak, íme.
Táplálkozás
Nem mindegy mit eszünk, kiegyensúlyozott étrend nélkül a gyerekek nem nőnek megfelelően. Megfelelő minőségű és mennyiségű étel segíti a gyerek fejlődését, az agyfejlődést csakúgy, mint a magasságot.
Egészségi állapot
Természetesen nagyon is befolyásolja a fejlődést, ha egy gyerek különféle egészségügyi problémákkal küzd, főként, ha ezek kezeletlenül maradnak, pl. cöliákia, ételallergia, szív-, vese- vagy májbetegségek, hormonhiány, pajzsmirigyproblémák.
- Kapcsolódó: A növekedés kisgyermekkorban
Testmozgás
A rendszeres testmozgás a csontok és az izmok erősítésével elősegíti a növekedést. Vigyázzunk azonban, hogy ne tegyük ki nagy terheléssel járó sportoknak a gyereket, mert ez éppen fordítva hat, akadályozhatja a növekedést.
Alvás
A pihentető alvás rendkívül fontos a fejlődés szempontjából. Ebbe a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás is beletartozik. A növekedési hormon 70-80 százaléka alvás közben választódik ki.
Érzelmi jólét
A gyerekek akkor érik el teljes növekedési potenciáljukat, ha szerető, gondoskodó és támogató családi környezetben élnek. Az érzelmi elhanyagolás, a túlzott feszültség vagy szorongás akadályozhatja a növekedést. A pszichoszociális növekedési zavarnak nevezett állapot rendkívül ritka, de következményei ugyanolyan súlyosak, mint az alultápláltságnak.(Cikk forrása: parents.com)