Baba

Kanyaró: a fiatalabb babák nincsenek biztonságban

Romániában tombol a kanyaró, már 16 halálos áldozata van, ebből legtöbb kisbaba. A szakemberek szerint sokan bedőltek az oltásellenes kampányoknak, ez lehet az oka a kialakult helyzetnek. A 15 hónaposnál fiatalabb babák nálunk sincsenek biztonságban.
2017. Március 02.

Bár nálunk kialakult a nyájimmunitás, azok a babák, akik még nem kapták meg a kanyaró elleni oltást (MMR oltást), veszélyben vannak, azaz elkaphatják a kanyarót, semmiképp se utazzon senki oltás nélkül Romániába – figyelmeztette a szülőket Ócsai Lajos, az Országos Tisztiorvosi Hivatal volt járványügyi főosztályvezetője az Origónak adott interjújában.

Nálunk kötelező a kanyaró elleni oltás

A kanyaró 9-11 napig lappang az emberi szervezetben, ezután jelentkezik a levertség, a bágyadtság és a további tünetek. Mit kell tudni a betegségről?

A kanyaróra hazánkban kötelező, kombinált védőoltást kapnak a kisgyerekek 15 hónapos korukban. Az úgynevezett MMR oltás nemcsak a morbilli (kanyaró), hanem a mumps (mumpsz) és rubeol (rubeola) ellen is véd.

Az oltási rend szerint 15 hónapos korban kapják meg a gyerekek a kanyaró ellen is védő MMR oltást. 11 éves korban kapnak ismétlő oltást a gyerekek, az általános iskola 6. osztályában.

Mi van az MMR oltásban?

Gyengített élővírus védőoltás. Az oltóanyag stabilitását zselatin biztosítja, neomycin véd a baktérium-szennyezéstől. A vakcina tojásfehérjét nem tartalmaz, tehát tojásfehérje-allergiában szenvedők is kaphatják az oltást.

MMR (többek között kanyaró elleni) oltás – oltási ellenjavallat

Csak egészséges gyermek oltható a vakcinával. Lázas gyermek, vagy immunhiányos állapotú gyerek nem kaphat MMR oltást. Az összetevőkre való túlérzékenység is probléma – például a súlyos neomycin allergia. Nem javasolt a kanyaró elleni védőoltás (ezzel együtt MMR oltás) immunglobulin pótlás vagy vérkészítmények adása mellett, mivel ezek csökkentik a vakcina hatását. Ilyen esetben érdemes 3-12 hónapot várni a legyengített kórokozókat tartalmazó oltással.

Oltás kanyaró ellen – Milyen oltási reakcióra számíthatsz?

A vakcina beadását követően a 7-21 nap között jelentkezhet az oltási betegség, mikor kanyaró, rubeola tüneteket (kiütéseket, nyálmirigy duzzanatot) produkál a gyermek szervezete. Ezek a tünetek nagyon gyengék, és fontos tudni, hogy nem is fertőz az enyhe tüneteket produkáló gyerek. Az oltási betegség nem tart sokáig: 2-3 nap alatt elmúlik. Ha valamilyen oknál fogva kevés antitest képződik a gyermek szervezetében, és a betegség mégis kitör, az oltás akkor is véd a kanyaró, a mumpsz rettegett szövődményeitől.

Ne dőlj be az oltáselleneseknek

A kanyaró rettentő gyorsan terjed, agresszív vírus. Komoly szövődményeket okozhat. A statisztikák szerint ezer betegből egy meghal, száz betegből egynél maradandó károsodás alakulhat ki a szövődmények miatt.

Ha kellő számú személyt oltanak be az adott betegség ellen, elég magas lesz az átoltottság (nagyobb mint 98 százalék), kialakul a nyájimmunitás, azok a személyek is védettséget kapnak, akik nincsenek beoltva. A vírus nem talál ugyanis a közösségben olyan személyt, akinek megtapadhat a szervezetében, hisz szinte mindenkiben ott lapul az ellenanyag.

Az MMR oltás azért is fontos, mert a rubeola vírust (is) tartalmazó vakcina a terhes nőket is védi a rózsahimlő magzatkárosító hatásától. Teherbeesés előtt pár hónap érdemes beadatni az oltást, ha valami miatt mégis elmaradt. Terhesség alatt nem ajánlott az oltás.

Itthon 1969 óta oltják a gyerekeket a kanyaró ellen. Ennek köszönhetően 2001-ben volt utoljára ilyen megbetegedés – írja az Origo.

Magyarországon nagy az átoltottság, és ezért azok a vírusok sem találnak táptalajra, amelyeket más országokból hoznak be hozzánk. Romániában 2016 eleje óta rengeteg kanyarós megbetegedés volt. A nyugati, délnyugati megyék a legfertőzöttebbek. Az ország egészségügyi minisztere szerint az oltásellenes kampány miatt alakult ki a tragikus helyzet, aminek köszönhetően már 16 halálos áldozata van a kanyarójárványnak, főleg kisbabák. Az oltásellenesek a szövődmények miatt maradandó károsodást szenvedő esetekről és a halálos áldozatokról mélyen hallgatnak. Az általuk felhozott ellenérveket, hangoztatott mellékhatásokat mind megcáfolták a szakemberek.

A témához kapcsolódnak

Kanyarójárvány van Romániában – kell-e félni nálunk?

Nem okoz autizmust a kanyaró elleni MMR oltás

Közel a rubeola és a kanyaró felszámolása

A rózsahimló (rubeola) tünetei

Kanyaró és gyermekbénulás