A Népjóléti Minisztérium 47/1997-és rendelete alapján anyatejet kaphat az a koraszülött, kis súlyú újszülött és csecsemő, aki súlyos táplálkozási allergiában, felszívódási zavarban, hasműtéttel járó fejlődési rendellenességben szenved, és az édesanyja saját tejével táplálni nem tudja.
Anyatejes ellátásra jogosult az a csecsemő is, akinek édesanyja fizikailag alkalmatlan az anyatejjel történő táplálásra, ha fertőző betegségben, mérgezésben szenved illetve olyan gyógyszert szed, amely a csecsemő egészségét veszélyezteti. Anyatejet kaphat az a csecsemő is, akit édesanyja pszichés állapota miatt szoptatni nem tud, illetve akit édesanyja elhagyott.
Az anyatej igénylése:
Az anyatejet igénylő gyermekek szülei a gyermekorvos javaslatára kereshetik fel a lakóhely szerinti anyatej elosztókban dolgozó védőnőket, akik megrendelik az anyatejet az állomástól. Az Anyatejgyűjtő Állomás hetente három alkalommal szállít anyatejet a kerületekbe, egy-egy anyatej elosztó gyermekrendelőbe.
A pasztörizált anyatej tárolása és felhasználása:
A pasztörizált anyatejet felhasználásig normál hűtőszekrényben +4 C fokon kell tárolni. Felmelegítés előtt fel kell rázni, mert az anyatej zsíros és vizes fázisra válik szét tárolás közben. Mindig csak annyi anyatejet szabad felmelegíteni étkezési hőmérsékletre, amennyit a csecsemő elfogyaszt. Forralni felesleges és káros! A már felmelegített, de el nem fogyasztott anyatejet eltenni, újra felhasználni nem szabad.
|
Forrás: Gyógyhírek, a Heim Pál Gyermekkórház gyógyászati havilapja