Baba

Mesterséges méhlepény segíthet a koraszülötteken

A forradalmi újítás milliók életét mentheti meg.
2016. Május 05.

A WHO egyik statisztikája szerint világszerte 15 milliónál is több gyermek születik idő előtt évente, és közülük legalább egymillióan halnak bele a koraszületés okozta komplikációkba. Nem csoda hát, ha a kutatók mindent elkövetnek, hogy ez a szám csökkenjen.

A Michigani Egyetem kutatói megalkottak egy mesterséges méhlepényt, ami képes szimulálni az anyaméhben lévő állapotokat. A műplacenta egy pumparendszer segítségével keringteti a vért egy mesterséges tüdő és a baba vérárama között, és mechanikus ventilláció nélkül biztosítja a gáz anyagcserét.

A huszonnyolcadik hét előtti koraszülötteknél az egyik legsúlyosabb rizikó, hogy még nem fejlődött ki kellőképpen a tüdejük – árulta el Dr. George Mychaliska, az egyetem diagnosztikai és gyógyítási központjának vezetője. – Ha a baba tüdeje súlyosan fejletlen, az agy, a szív és más szervek oxigén nélkül maradhatnak, ami pedig létfontosságú a túléléshez.

Az eredeti elképzelésünk az volt, hogy megpróbáljuk mesterséges úton előállítani az anyaméhben található állapotokat. Ez viszont egy óriási paradigmaváltás intézményünkben és az orvostudományon belül is. És habár még meglehetősen az elején járunk a módszer kifejlesztésének, már számos olyan visszajelzést kaptunk, ami azt mutatja, érdemes tovább haladnunk – mondta.

A mesterséges placentában már öt koraszülöttet sikerült hetekig életben tartani, az egyetem pedig azt reméli, hogy az elkövetkezendő öt évben sikerül az eljárást tökéletesíteniük.

Mikor koraszülött egy baba?

A 37. hét előtt született babákat koraszülöttnek tekintik, és speciális vizsgálatoknak vetik alá őket, akkor is, ha elérik a 3000 grammot, és egészségesnek tűnnek. Annak időpontja, hogy mikortól menthető meg egy magzat, folyamatosan tolódik kifelé. Amerikában előfordult olyan is, hogy 24. hétre született babát is sikerült életben tartani, nálunk a túlélés esélyét valahol a 27-28. hétre teszik.