Baba

Miért mosolyognak a babák álmukban?

A babáknak számtalan kedves és aranyos szokása van, és határozottan az egyik legédesebb, amellyel megörvendeztetik a szüleiket, amikor mosolyognak alvás közben.
2021. Május 20.
Miért mosolyognak a babák álmukban? (Fotó: Getty Images)

De miért is mosolyog a kisbaba, miközben alszik? Ez az a kérdés, amit a legtöbb szülő feltehetőleg azért tesz fel, mert reméli, hogy még gyakran látja majd ezt az alvó kisbabájától.

Reflex mosolygás

A reflex mosoly a babánál általában rövid, és szándékos ok nélkül jelentkezik. A valódi, szándékos, szociális mosolyokra általában a baba 3 hónapos kora körül lehet számítani – de minden baba egy kicsit eltérő ütemben fejlődhet, így van, aki korábban, van, aki később kezd szándékosan mosolyogni.

Azonban a tanulmányok szerint már a 33 hetes magzatok is képesek mosolyogni. Ezt a fajta mosolyt gyakran reflex cselekvésnek nevezik, hasonlóan a rugdosáshoz vagy a hüvelykujj szopásához az anyaméhben. Ezek mind történhetnek reakció nélkül, és általában vizuális stimulációra sincs ezekhez szükség.

Bélgáz

A mosolygás egy másik lehetséges oka egyszerűen az, hogy a baba szeles. A babák ugyanis mosolyoghatnak, miközben szellentenek vagy székletet ürítenek.

A szociális mosoly megjelenése

Ahogy fentebb is írtuk, körülbelül a baba 3 hónapos korában észrevehetjük a változást abban, mikor mosolyog a baba. Ekkor már interakcióba lép a környezetével, és a szülővel való figyelmes elköteleződés jeleként már megjelenik a valódi mosoly.

Hogyan befolyásolja a REM alvási fázis a mosolygást a babánál?

Ugyan kívülről nézve békésnek tűnik, de alvás közben nagyon sok minden zajlik a szervezetünkben. Alapvetően kétféle alvási fázis váltakozik, az úgynevezett REM, azaz gyors szemmozgás alvási fázis, és a nem REM alvási fázis. Ha mosolygunk alvás közben, az valószínűleg a REM-fázisban történik.

A REM alvási szakasz körülbelül 90 perc alvás után történik. Ebben a fázisban a szemünk gyorsabban mozog a szemhéjunk mögött, és kezdünk közelebb kerülni az ébrenléthez. A légzésünk gyorsabbá és szabálytalanabbá válik, miközben a pulzus és a vérnyomás az ébrenléti állapot körüli szintre emelkedik. Ebben az alvási szakaszban átmeneti bénulást tapasztalunk a láb- és karizmainkban, ami segít megakadályozni, hogy úgy mozogjunk, mint álmunkban tesszük.

Ha azt vesszük észre, hogy a baba mosolyog vagy nevet álmában, az valószínűleg ebben az alvási fázisban történik – ez a fázis a gyerekeknél aktív alvásként is ismert. A tanulmányok szerint a babák mosolyoghatnak, grimaszolhatnak, rángatózó mozdulatokat, vagy szopó mozdulatokat végezhetnek.

Az álomban mosolygás oka

A baba mosolya lehet egyrészt reflexmosoly, ami különösebb ok nélkül történik, vagy anélkül, hogy egy személyre, egy dologra reagálna a pici. Idővel észrevehetjük, hogy a baba mosolyoghat akkor is, amikor szellent, vagy éppen székletürítés közben. Lehet olyan eset is, amikor a baba egy olyan ízre vagy illatra reagál a mosolygással, amit kellemesnek talál. Ahogy pedig jobban megismeri a környezetét, észrevehetjük, hogy a baba mosolyogni kezd, amikor ismerős arcot lát, vagy éppen amiatt, mert tudatában van annak, hogy reakciót vált ki belőlünk.

Az alvás közbeni mosolygás még mindig egy kicsit szürke zóna. Mivel nem áll módunkban biztosan tudni, hogy a baba álmodik-e, vagy miről álmodik, így biztosabb feltételezés lehet, hogy a mosolygás, amely általában aktív alvás során történik, egy reflex cselekvés, és feltehetőleg önkéntelen.

Abban az esetben, ha a babák mégis álmodnak, az alvás közbeni mosoly egy, a nap folyamán történt emlékre, vagy a tudatalatti által összefűzött eseményekre adott válasz lehet.

Forrás: verywellfamily.com