A kutatásban a barátságról és a párkapcsolatokról kérdezték a 16-59 éves magyarokat, ennek eredményeit foglalta össze a Qubit.hu.
A párkapcsolatra vonatkozó kérdések alapján megkérdezettek jelentős többsége (67 százalék) szerint elengedhetetlen, hogy az ember párja egyben jóbarátja is legyen, a megkérdezettek 4 százaléka azonban úgy véli, hogy a kettőt nem érdemes keverni.
A kutatás második része a válaszadók konkrét baráti körének különböző jellemzőit vizsgálta. A válaszadók többségének viszonylag kevés közeli barátja van: 60 százalékuknál 3 alatti ez a szám, 28 százalékuknál 3 és 5 között, és csak 12 százalékuknál akad több, mint 5 közeli barát.
Nem meglepő, hogy a baráti körön belül az azonos neműek közötti barátságok a jellemzőbbek: a válaszadók felének „szinte kizárólag”, vagy „inkább” azonos neműek a barátai, kevesebb, mint 10 százalékot képviselnek azok, akiknél többségben vannak az ellenkező neműek.
A nők körében magasabb a 3 közeli barátnál kevesebbel rendelkezők aránya (64 százalék), mint a férfiaknál (56 százalék).
Arra a kérdésre, hogy mitől válik valaki közeli baráttá az iskola emelkedik ki 29 százalékos részaránnyal (ezen belül 22 százalék közép-, 7 százalék pedig felsőoktatás), míg a második legfontosabb barátságépítő közeg a munka világa (23 százalék). Ezekhez képest eltörpül a család (10 százalék), a sport vagy egyéb hobbitevékenységek (7 százalék), vagy a spontán alkalmak (7 százalék) aránya.
A megkérdezett 16-59 évesek többsége szerint az eltérő személyiségtípusokban (42 százalék) vagy az egymás barátai, párjai iránt táplált ellenszenvben (43 százalék) keresendő a barátkozási problémák kulcsa, és csak másodsorban akadályozza a barátságok kialakulását és megtartását az eltérő szociális, jövedelmi helyzet (33 százalék), a politikai nézetkülönbségek (29 százalék), munkahelyen belüli alá-fölé rendeltségi viszonyok (29 százalék) vagy az eltérő nyelvi és kulturális háttér (28 százalék). egyértelműen kizáró tényezőnek.
A megkérdezettek 22 százalék elég gyakran, 12 százalék nagyon gyakran érzi magát egyedül. Érdekes, hogy a közvélekedéssel szemben az idősebb generációk nem számolnak be nagyobb arányban magányról, ezzel szemben a legfiatalabb, 16-19 éves korcsoport tagjai az átlagot jelentősen meghaladó, 47 százalékos arányban érzik magukat magányosnak a barátok hiánya miatt.