Család

“A nejem leszervezte, muszáj utaznunk” – a nyaralók több mint fele szorong a vakációtól

Sok millió magyar csak vágyakozik egy nyaralásra, ám olyanok is vannak, akik bár megengedhetik maguknak a vakációt, mégis inkább otthon maradnának. Mitől érezhetjük a nyaralást tortúrának, és mit tehetünk, hogy ne legyen valóban az? - tette fel a kérdést a HáziPatika cikkében Nemes-Mozer Mária.
2024. Augusztus 03.

A hátam közepére se kívánom, de hát a nejem leszervezte, így már muszáj lesz nyaralnunk. Idegen helyen lenni a gyerekekkel, ott a szervezés, a hőség, a tortúra a reptéren…. – panaszkodott a minap a barátjának egy fiatal férfi a buszon.

– Nekünk is menni kell, hiába mondom én, hogy otthon minden kényelmesebb, nyilván a család nem megy el nélkülem – kontrázott a vele szemben ülő.

Tízből hat magyar szorong az utazás miatt

A magyarok közel fele csak vágyakozik arra, hogy nyaralhasson, számukra szinte elképzelhetetlen, hogyan is képes valaki stresszként megélni az utazást. Egyes felmérések szerint azonban az utazók 60 százalékát érinti a nyaralás előtt vagy közben fellépő akut szorongás. Elég gyakori tehát, hogy az emberek már a szállás lefoglalásakor szoronganak, sőt a tengerparton sem tudnak igazán kikapcsolni. Ezt jellemzően a felmerülő költségek vagy korábbi negatív tapasztalatok váltják ki, de sokan például az időjárás kiszámíthatatlansága miatt aggódnak, vagy nehezen szakadnak el a munkahelyi, otthoni feladatoktól. Nem ritka jelenség az sem, amikor valaki kényszert érez, hogy jól érezze magát egy idegen helyen, pedig ő – szemben a család többi tagjával – csak otthon tud igazán pihenni.

nyaralás

Fotó: Getty

Akik egyáltalán nem szeretnének nyaralni, azok nehezen lépnek ki a komfortzónájukból, vagy például aktuálisan nincs energiájuk a szervezéshez. Ők otthon is megteremthetik a pihenéshez, kikapcsolódáshoz szükséges körülményeket, bár jóval könnyebb úgy kiszakadni, ha eltávolodunk egy kicsit a megszokott környezettől – mondja Pál Mónika. A pszichológus szerint fontos, hogy ha valaki az otthoni pihenés mellett dönt, azt is előzze meg némi szervezés. Például tarthatunk digitális detoxot, leállhatunk pár napra a ház körüli teendőkkel, de a munkával semmiképpen ne foglalkozzunk! A lényeg, hogy szánjunk időt ennek az átgondolására, megtervezésére és átbeszélésére.

Ahány családtag, annyi igény

Két ember igényeit sem mindig könnyű összeegyeztetni, de ha már gyerekek is csatlakoznak, valóban sok szempontot kell figyelembe venni, ez pedig már indulás előtt fejtörést okozhat. Az sem ritka, hogy nem bírjuk elengedni a mindennapi szerepünket, ezért nem tudunk igazán kikapcsolódni. Ez főként a nőkre, családanyákra jellemző.

„Kétévesemmel utazunk a tengerpartra. Szerintetek mi az az alapfelszerelés, amit mindenképp vinnünk kell? Nem akarom cipelni az egész házat, de ahányszor átgondolom, mi kell, úgy érzem, mindig kimarad valami…” – tette fel a kérdést valaki egy Facebook csoportban.

Számtalan szülő küzd hasonló problémával, és ez nem kis feszültséget tud okozni. Arról nem beszélve, hogy egy gyerek igényei nem csak az előkészületekben térnek el: egy négyfős családban akár három-négy különböző helyszín- vagy programigény is felmerülhet, amiket úgy kell összehangolni, hogy mindenkinek jó érzéssel záruljon a vakáció. Más programok, ételek, helyszínek közül választ, aki a gyerekei igényeit is ki akarja elégíteni és, ami mellett végül döntenek, az nem mindig egyezik a felnőttek vágyaival.

Amikor elkezdtünk a lányokkal utazni, a gyerekek igényeit tartottuk szem előtt. Állatkert, vidámpark, játszótér, csúszdapark – ezeket kerestük mindenhol. Most, hogy már nagyobbak, szívesen eljönnek múzeumba vagy néznek meg velünk egy várost. Így tulajdonképpen néhány év alatt majdnem összeértek az igények – mondja Eszter, hozzátéve, hogy kompromisszumokat azért mindig kell kötni.

Természetesen a dolog anyagi kérdés is, amiről még többet olvashatsz a CIKK FOLYTATÁSÁRA kattintva.