Család

A tudomány is megvizsgálta a kérdést: miért finomabb a sajt, ha megolvad?

A többség számára sokkal ízletesebb az olvadt sajt. De miért?
2024. Augusztus 11.

Sokat foglalkozunk azzal, hogy mit eszünk, mit ne együnk, mi hízlal, mi nem, mitől leszünk egészségesebbek. A Yale Egyetem kutatói azt tanulmányozták, hogyan reagál a központi idegrendszer a különböző ételekre, és azt találták, hogy egyértelműen a zsíros, olajos, kalóriadús ételek voltak a legvonzóbbak. “Vagy az evolúció vagy tanult viselkedés miatt  szeretik az ízlelőreceptoraink ezeket az ízeket“- nyilatkozta Dr. Inna Husain  az IFLScience-nek.

olvasztott sajt

Kép: Getty Images

Ezért is nehéz többségünknek a szigorú diétákat betartani, tesszük hozzá mi.

Amikor megolvasztjuk a sajtot, a tejfehérjék szerkezetében rekedt zsír felszabadul, és krémes textúrát hoz létre. Azonban nem minden sajt olvad meg egyformán, és a laktóz zsírhoz és fehérjéhez viszonyított arányán múlik. A magasabb zsírtartalmú sajtok simábbak és krémesebbek lesznek, de például a pH-érték is fontos kérdés a sajt megolvasztásakor.

A melegítés a lap szerint nemcsak a zsírokat szabadítja fel, hanem olyan aminosavakat is, mint a glutamát, amelynek umami íze van – az édes, a savanyú, a sós és a keserű íz mellett az úgynevezett „ötödik íz”.

Ha ehhez hozzáadjuk azt a tényt, hogy a krémesebb állag valószínűleg egyenletesebben fedi le az ízlelőbimbókat a hideg sajthoz mérten, akkor talán érthető, hogy miért szeretik annyira a sajtot olvasztott formában.