A több mint húsz éve játékokat gyűjtő Dr. Hartl Éva a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karán játékpedagógiát tanít a jövő óvodapedagógusainak. A gyűjtés iránti vonzalma pedig akkor kezdődött, amikor a nagyszülei padlásán rátalált édesapja lánctalpas lemezjátékára – olvasható a Kisalföld cikkében.
A régi játékokat többnyire bolhapiacon szokta meglelni, de ma már sokan tudják is, hogy ez a hobbija, így ismerősöktől, barátoktól érkezik megkeresés, felajánlják neki saját vagy szüleik, nagyszüleik játékait, mert tudják, hogy nála biztonságban lesznek.
„A legrégebbi játékom egy Frőbel-féle faépítő, amely a XIX. század második feléből származik, az 1860-as évek körül gyártották. Az eladónál először a doboztetőt láttam meg és egyből tudtam, hogy kincsre bukkantam. Hatalmas élmény volt, amikor láttam, hogy a játék hiánytalan és minden apró részlete megvan” – mesélte a lapnak, és azt is elmondta, hogy ha a hozzá került játékszernek ismert a forrása, akkor igyekszik mellé egy-egy fotót is beszerezni, amin a tulajdonos gyermekként a játékkal együtt látható, így állítva emléket neki is.
„A javítást, a restaurálást úgy próbálom megoldani, hogy a játék ne veszítsen az értékéből, hanem inkább növelje azt. Úgy gondolom, hogy a gyűjtőmunkámmal értékmentő és értékteremtő tevékenységet végzek, hiszen ezek a múltidéző, egykor nagyon szeretett játékok mesélnek az adott időről, csodásak voltak a maguk korában és most is azok” – nyilatkozta Dr. Hartl Éva, akinek az is célja, hogy a gyűjteményt a nagyközönség is megnézhesse. Időszakos kiállítása már volt is korábban.
A Kisalföld portál cikkében egy videót is megosztott a játékokról, amit ITT lehet megnézni.
(Forrás: sokszinuvidek.24.hu/kisalfold.hu)