Mint az Országos Magyar Méhészeti Egyesület írja, az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) különösen veszélyes a méhészetekre és a természetes beporzókra, mert nagy számban támadja a méheket, ezzel súlyos károkat okozva a méhcsaládokban. De sajnos ránk, emberekre nézve sem veszélytelen!

A fészkük közelében támadásra is képesek a hazánkban újnak számító ázsiai lódarazsak (Fotó: Getty Images – Wirestock)
Az ázsiai lódarázs egy rendkívül gyorsan terjeszkedő rovarfaj, ami Európában 2004-ben bukkant fel először: egy kínai teherhajón áttelelve ért partot Franciaországban. Azóta megtelepedett Spanyolországban, Portugáliában, Németországban, Olaszországban, a Benelux államokban, Nagy-Britanniában és Svájcban, sőt már Magyarországra is megérkezett.
Jelentsd, ha ilyet látsz!
Hazánkban először 2023-ban Győr-Moson-Sopron vármegyében láttak ázsiai lódarazsat, aminek fészkét szakemberek segítségével felszámolták. Tavaly Pest vármegyében is valószínűsítették a megjelenését.
A rovarfaj veszélyessége miatt a méhészek országos hálózatot hoztak létre, és folyamatosan figyelik az ázsiai lódarázs jelenlétét. A lakosságot is arra kérik, hogy ha ázsiai lódarazsat látnak, mindenképpen jelezzék a velutina@omme.hu e-mail címen fotóval és az észlelés pontos helyének megjelölésével.

Fotó: https://www.omme.hu/azsiai-lodarazs/
Innen ismerheted fel:
- Mérete kisebb, mint az európai lódarázsé, megközelítőleg 2.5-3 cm hosszú
- A teste sötét színű, potroha vége sárgás-narancssárga
- Különlegessége, hogy lábainak alsó része sárga
- Fészküket többnyire magas fákon, bokrokon építik, de talajszinten is előfordulhat
A házi méhekre aktívan vadásznak, akár több tízezret is elpusztíthatnak. Gyorsan szaporodnak, amivel zavart okozhatnak a helyi ökoszisztémában. Fészkeik közelében az emberre is hevesen támadhatnak, ami nagy egyedszámuk miatt különösen veszélyes.
Fotó: Getty Images – Wirestock