Család

Így kérdezz a gyerekedtől, ha szeretnéd, hogy többet beszélgessen veled

Sokkal jobb beszélgetésindító ötleteink vannak a „Mi volt ma?” és a „Milyen napod volt?” kérdéseknél – kicsiknél és kamaszoknál is működnek.
2024. Június 27.

Vannak csevegősebb, beszélgetősebb gyerekek, és olyanok is, akikkel nehéz kitárgyalni a napjukat, hogy mi volt az oviban, suliban, a barátainál vagy a nagyinál. Aztán eljön a kiskamasz- majd a tinédzserkor, és még az addig könnyedén csacsogó gyerekből is alig lehet kihúzni valamit. A „Mi a helyzet?”-tel esélyed sem lesz, de van egy technika, amit a legtöbb gyerek szórakoztatónak talál, és szívesen elgondolkodik vagy beszél az így felvetett témákról. Ez pedig a „Melyiket választanád?” Vagy másképp az „Inkább…”-technika. (A Would you rather-tíusú kérdések.)

Kérdezz trükkösen

Ne várd el a gyerektől, hogy magától, vagy akár egy egyszerű kérdéssel „megnoszogatva” szép sorban elmesélje a napját, vagy hogy mi minden jár a fejében. Ha csak nem egy alapvetően cserfes, nyitott gyerekről van szó, csak mindkettőtöket frusztrálja ez az elvárás. Azonban ha ügyesen teszed fel a kérdéseidet, ha egy szórakoztató elemet teszel bele, és olyan témákat választasz, amik őt valóban érdeklik, akkor az ilyen típusú játékos kérdezgetés szuper beszélgetésindító lehet. Álljon itt példának a ParentsTogether Insta-oldal szakértőjétől származó öt kérdés, ami elgondolkodtathat benneteket, és közös gondolkodásra, ötletelésre, beszélgetésre inspirálhat.

1. Melyik lennél inkább? Egy mindig vesztes csapat legjobb játékosa, vagy egy mindig nyertes csapat legrosszabbika?

2. Melyiket szeretnéd inkább? Hogy értsd a világ összes emberi nyelvét, vagy hogy beszélgetni tudj az állatokkal?

3. Melyiket választanád, hogy előre vagy hogy visszafelé tudj utazni az időben?

4. Mit szeretnél jobban? Hogy mindent tudj az óceánok legmélyéről, vagy hogy tökéletesen ismerd a távoli világűrt?

5. Mi lennél szívesebben? Egy gonosztevő, akit mindenki ismer a világon, vagy egy szuperhős, akiről nem tud senki semmit?

Így használd a kérdéseket

  • Nem pontosan ezeket a kérdéseket kell feltenned, ezek legyenek inkább kiindulási alapok, amelyek segítségével saját témákat tudsz kitalálni – olyanokat, amelyek passzolnak a gyerek érdeklődési köréhez és életkorához.
  • Ne elégedj meg az egyszerű válasszal, kérd meg a gyereket, hogy magyarázza el, miért azt választotta, amit.
  • Ne erőltesd a dolgot, ne olyankor akarj csevegni, amikor a gyereknek nincs hozzá kedve.
  • Ne akard egyszerre az összes kérdést megbeszélni, figyelj a gyerekedre, és annyi kérdést tegyél fel, amennyiről még azt érzed, hogy tud rá figyelni, valóban el tud gondolkodni, szívesen beszél róluk.
  • Figyelj rá kíváncsian – csak akkor működik a dolog, ha tényleg érdekel, amit mond. Te is elmondhatod a gondolataidat, de ne erőltesd rá a gyerekre. Ha nem érdekli épp, akkor engedd el – itt most nem te vagy a fontos, és ne az legyen a cél, hogy a saját ötleteiddel „tanítsd” őt.

A beszélgetést nem lehet kicsikarni

Nagyon szeretnénk, ha a gyerekünk mgosztaná velünk mindazt, ami foglalkoztatja, de ez nem fog parancsszóra, varázsütésre megtörténni. A megfelelő kérdések mellett a megfelelő pillanatot is meg kell találni, és a megfelelő mértéket, amivel még lehet noszogatni a kicsit, „provokálni” a részletesebb válaszokat.

  • Ha épp nem tud vagy nem akar válaszolni a gyerek, hagyd. Lehet, hogy kicsit később magától elkezd beszélni a témáról, vagy egy idő elteltével megpróbálhatod újra felhozni, hátha jobb pillanatot kapsz el.
  • Ne sértődj meg, ha a gyerek nem partner, miért kellene mindig „rendelkezésre állnia”, amikor te beszélgetni szeretnél. Finoman, együtt érző figyelemmel próbáld megérezni, mikor van megnyílós, beszélgetős hangulatban.
  • Kezeld rugalmasan a témákat, ha valami ellenállást vált ki, azt ne erőltesd.
  • És biztathatod arra, hogy ő is tegyen fel neked hasonló kérdéseket.

Forrás: Instagram.com/parentstogether