Emlékezhetünk a harmincegy éves Scout Willis soraira, aki néhány órával azután, hogy családja arról nyilatkozott, hogy Bruce Willisnél frontotemporális demenciát diagnosztizáltak, Instagram történetében osztotta meg érzéseit: „Érzelmileg fáradtnak és kissé túlterheltnek érzem magam, ugyanakkor nagyon meg vagyok illetődve ennek a sok embernek az apám iránti szeretetétől.”
Scout Willis nővére, a 34 éves Rumer és húga, a 29 éves Tallulah is hasonlóan kifejezték köszönetüket Instagram-történeteikben.
A lánytestvérek Bruce Willis és volt felesége, Demi Moore közös gyermekei. A színész 2009-ben házasodott össze mostani feleségével, Emma Heming Willis-szel, akivel két lányuk született, a most 10 éves Mabel Ray, és a 8 éves Evelyn Penn.
Bruce Willis családja február közepén írt arról, hogy az állapota előrehaladt azóta, hogy a 67 éves sztár tavaly bejelentette, hogy visszavonul a színészettől afázia miatt, ami megnehezíti a kommunikációját.
„Mióta bejelentettük Bruce afázia-diagnózisát 2022 tavaszán, Bruce állapota előrehaladt, és most már konkrétabb diagnózisunk van: a frontotemporális demencia” – idézte a család nyilatkozatát a People. „Sajnos a kommunikációs kihívások csak az egyik tünete a betegségnek, amivel Bruce küzd. Ugyan ez fájdalmas, de megkönnyebbülés, hogy végre egyértelmű diagnózist kaptunk.”
A frontotemporális demencia olyan állapotokat foglal magába, amelyben az agy frontális és temporális lebenyei veszélyeztetettek. Ezeknek a területeknek a csökkenése beszédproblémákat, emocionális problémákat és a személyiség változásait okozhatják. Egyéb tünetek lehetnek a motoros készségek problémái. A tünetek az idő előrehaladtával általában rosszabbodnak. A betegségben érintetteknél általában 40-65 éves koruk között tapasztalhatják a tünetek, de ennél a korosztálynál fiatalabbaknál is jelentkezhet. Ez a demencia leggyakoribb formája a hatvan év alattiaknál.
Az nlc. megkérdezte Dr. Oczella Pétert, a Panoráma Poliklinika pszichiáterét az elváltozásról. Mint mondta, a frontotemporális demencia egy olyan típusa a szellemi hanyatlásnak, melynek során a folyamatok az agy homloklebenyét (azaz a frontális lebenyt) és/vagy az oldalsó lebenyét (azaz temporális lebeny) érintik. Ezek az agyterületek felelősek többek között az érzelmi és viselkedési folyamatok szabályozásáért, valamint a nyelv használatáért és a megértéséért. Bruce Willis betegsége a demenciák közül az egyik legalattomosabb: bár a mindenki által ismert Alzheimer-kórnál sokkal ritkábban fordul elő, fiatalabb korban alakul ki, gyakran gyorsabb lefolyással és súlyosabb tünetekkel. Ez egy úgynevezett neurokognitív zavar, amikor olyan fontos kognitív funkció sérülhetnek, mint az összetett figyelem, a tanulás, a memória, a motoros funkciók, és ez az érintett személyt már akadályozza a mindennapi életében.„Bruce Willis betegségének előfordulása a nyugati világban 100 ezer lakosra vetítve 2-10 főre tehető, kialakulása a férfiak és a nők között egyforma arányban figyelhető meg.” – magyarázta Oczella doktor. Hozzátette, a diagnosztizálás ebben az esetben nehéz, mert kezdeti fázisban még az olyan képalkotó vizsgálatok sem tudják könnyen kimutatni, mint az MRI vagy a PET. Ráadásul betegséget kezelő gyógyszer vagy terápiás módszer a tudomány mai állása szerint nem áll rendelkezésre, a tünetek azonban jól megválasztott pszichiátriai készítményekkel csökkenthetők.