Család

Egyre sósabb a Balaton

A magyar tenger vízminőségét nem csak a strandszezonban ellenőrzik rendszeresen, hanem a hidegebb hónapokban is. Meglepő eredménnyel zárult a legutóbbi mérés.
2024. Október 04.

Az idokep.hu csapata figyelt fel arra, hogy a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet meglepő jelenségről számolt be: arról írtak, hogy a Földön szinte mindenhol növekszik az édesvizek sótartalma, ami alól a Balaton sem kivétel.

Egyre sósabb a Balaton

A szalinizációnak nevezett jelenség hátterében több tényező is állhat, ezek közé tartozik a bányászat, a kőolaj- és gázkitermelés, az utak sózása, a műtrágyahasználat, valamint a tájhasználat változása. A klímaváltozás is tovább erősíti a szalinizáció hatásait, ami idővel a magyar tenger élővilágát is befolyásolhatja.

A Hidrológiai Közlöny 2024. évi 3. számában megjelent egy tanulmány a Balaton vizének kémiai viszonyainak változásairól, ami az elmúlt 130 évet öleli fel. A tanulmány szerint a 19. század végétől a 20. század közepéig a tó vizének sótartalma nem változott, az elmúlt nagyjából 50 évben azonban tartós növekedés kezdődött, és napjainkban is tart.

A Balaton vizének sótartalma az egykori 450 mg/l értékről napjainkra 620-690 mg/l körülire nőtt.

Ahogy az idokep.hu cikke írja, az ezredfordulót követően napjainkig kilenc alkalommal fordult elő az, hogy a tó éves vízmérlege negatív lett, vagyis a párolgás mértéke nagyobb volt, mint a csapadék és a hozzáfolyás együttesen. Emiatt növekedett a víz tartózkodási ideje a tóban, ami az oldott sók töménységének növekedését eredményezte.

Fotó: Getty Images