Család

Egyszerű gyógymódok a gyermekkori nátha tüneteinek enyhítéséért

A folyamatosan csordogáló, bedugult, fájdalmas orr megnehezíti a nappalokat és az éjszakákat, ráadásul a nagyobb gyermekeket a közösségi életből is teljesen kivonhatja. Cél a mielőbbi gyógyulás! De mivel érhetjük el ezt a leghatékonyabban?
2024. November 01.

Folyadékfogyasztás növelése

A gyerekek immunrendszere fejletlenebb, mint a felnőtteké, ezért náluk a nátha erősebb tüneteket és több szövődményt okozhat. Ilyenkor az egyik legfontosabb teendő megelőzni a kiszáradást. A belső hidratálás azért is fontos, mert a sok folyadék az orrváladékot is folyékonyabbá, könnyebben kiüríthetővé teszi. A nátha tüneteinek enyhítésére adhatunk a gyerekeknek gyógyteát – például kamillát, hársfát, csipkebogyót –, amelyet egy éves kor felett mézzel és citrommal is ízesíthetünk. A méz nyugtatja a torkot, míg a citrom C-vitaminnal látja el a szervezetet. Szintén segíti a gyógyulásukat a – koruknak megfelelő – gyümölcslevek vagy levesek fogyasztása is, arra azonban mindig vigyázzunk, hogy se túl hideg, se túl forró ne legyen.

Fotó: Getty images

Fotó: Getty images

Pihenés és nyugalom

A náthából való felépülést semmi sem támogatja úgy, mint a pihenés és az immunrendszert serkentő alvás. Ehhez biztosítsunk nyugodt, kényelmes környezetet. Orrfolyás esetén érdemes a gyermek feje alá plusz párnát tenni – vagy a fejvégénél megemelni a matracot –, ami segíthet megelőzni az orrdugulást és az orrváladék felhalmozódását a légutakban. Figyeljünk a szoba páratartalmára is: a túl száraz levegő tovább irritálhatja az amúgy is igénybe vett orrnyálkahártyát. Ennek elkerülése érdekében ajánlott beszerezni egy párásító készüléket, amely nemcsak a már meglévő tüneteken enyhít, hanem megelőzésként is használható azáltal, hogy segít egészségesen tartani a nyálkahártyát, amely így a betegségekkel szemben is ellenállóbbá válik.

Orrszívás-orrfújás

Az óvodás kor körüli gyermekeket már célszerű megtanítani előbb a tudatos orrlégzésre, majd az önálló orrfújásra. A kisebbek orrüregének kitisztításáról a szülőknek kell gondoskodni: annyiszor szívják orrszívó készülék segítségével az orrukat, ahányszor szükség van rá, azaz erős nátha esetén akár egy órán belül többször is. A sűrű váladék és bedugult orr esetén a szívást vagy a fújást megkönnyíti, ha előtte – már csecsemők számára is ajánlott – sós vizet tartalmazó orrspray-t alkalmazunk, amely amellett, hogy javítja az orrnyálkahártya hidratáltságát, segít fellazítani a sűrű, letapadt váladékot is.

Gyermekeknek nem javasolt!

Fontos tudni, hogy nem minden nátha elleni gyógymód alkalmazható gyermekek, különösen csecsemők számára. Ilyen néhány illóolaj – például az eukaliptusz – használata, amely a kisebb gyermekek számára irritáló hatású lehet. Szintén kerülendő a túl forró fürdő, valamint a szauna, ami bár a felnőtteknél segíthet hamarabb legyőzni a náthát, gyermekeknél könnyen túlmelegedést és akár súlyos rosszullétet okozhat.

Bár a vitaminok szedése segítheti a gyógyulást, figyelni kell rá, hogy csak a korosztályuknak megfelelő készítményt kapják a gyermekek, az ajánlott – és nem a sokszorosára emelt – dózisban, de még ezek szükségességéről is javasolt egyeztetni a gyermekorvossal. Ugyanez vonatozik a láz- és fájdalomcsillapító szerekre is: az aszpirin például kifejezetten kerülendő gyermekkorban, de bizonyos köhögéscsillapítók, torokfertőtlenítők és orrdugulás elleni, vény nélkül kapható készítmények is csak felnőttek számára alkalmazhatóak.

Kíméletes orrspray-k gyermekeknek

A gyógyszertárban vény nélkül elérhetőek olyan, gyermekek számára is biztonságosan adható készítmények, amelyek hatékonyan enyhítik a náthával járó kellemetlen tüneteket. Érdemes olyan terméket választani, amely a tünetek enyhítése mellett regenerálja is az orrnyálkahártyát. Az orrspray-k használata előtt mindig tisztítsuk meg az orrüreget!