Család

Először van az olimpiák történetében gyermekfelügyelet

A szervezők a történelem során először nyújtanak segítséget azoknak az olimpikonoknak, akik az élsportot és a szülői feladatokat próbálják összeegyeztetni.
2024. Augusztus 08.
Brooke Francis és Lucy Spoors

Kép: Maja Hitij/Getty Images

Bár több mint száz éve vesznek részt nők is az olimpián, a szervezők és a közvélemény számára evidens volt, hogy az élsportoló nőknek nincs gyerekük addig, amíg vissza nem vonulnak a versenyzéstől. Ez persze koránt sincs így, vannak, akiknek kisgyerekük van, sőt, olyan sportoló is van, aki várandósan edz és versenyez, vagy aki még szoptatja a gyerekét. Számukra eddig szinte megoldhatatlan feladatnak tűnt összeegyeztetni a sportot és az anyaságot, nem az edzések szintjén, hanem például abban, hogyan vihetik magukkal a gyerekeiket versenyekre és mindezt miből finanszírozzák. Már Tokióban is felmerült, hogy támogatni kéne az élsportoló anyákat, de végül egészen Párizsig kellett várni erre.  Ennek az egyik oka a Covid volt, hiszen a korlátozások miatt családtagok nem kísérhették el a versenyzőket. Kim Gaucher kanadai kosárlabdázó akkoriban arra panaszkodott, hogy a NOB arra kényszeríti a sportolókat, hogy válasszanak a versenyzés és a gyermekeik között, így a NOB végül engedélyezte, hogy a szoptatós anyák magukkal vihessék gyermekeiket Japánba.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a párizsi szervezők most létrehozták olimpiai falu óvodáját. „A NOB biztosítani kívánja, hogy a terhesség és az anyaság ne jelentse a karrier végét a női sportolók számára” – nyilatkozta a NOB. A cél az, hogy a családok ne legyenek elszakítva egymástól.

Akik pedig még az olimpiai óvoda létrehozása előtt szerették volna magukkal vinni családtagjaikat, különösen a gyerekeiket, komoly költségekkel szembesülhetettek. A brit evezős Mathilda Hodgkins-Byrne a GoFundMe-n indított gyűjtést, hogy kisfiát és párját a versenyekre tudja vinni, hasonlóan így próbálta megoldani a költségek fedezését a holland asztaliteniszező Britt Eerland is.

Párizsban mások mellett igénybe veszi az olimpiai óvodát az új-zélandi evezős Brooke Francis és Lucy Spoors, akik egy hajóban eveznek Párizsban, szó szerint: párosban versenyeztek a kétpárevezős kategóriában (és aranyérmesek lettek), valamint mindketten két évvel az olimpia előtt szültek. Clayton Young amerikai maratonfutó az Associated Pressnek úgy fogalmazott, hogy lehet, hogy nem alszik vagy pihen annyit, mint azok a sportolók, akiknek nincs gyereke, de sokkal inkább jelen van.

Az olimpiai óvoda kezdeményezője az amerikai Allyson Felix, tizenegyszeres olimpiai érmes a CBS-nek azt mondta, hogy az olimpiai óvoda “kultúraváltást” és “a helyes irányba” való elmozdulást jelenti. Ő volt az, akinek elég nagy szerepe volt abban, hogy Párizsban létrehozták az olimpiai óvodát, amely az olimpiai faluban biztosít gyermekfelügyeletet játékokkal, mesekönyvekkel, pelenkákkal. Ezt a családi termet ingyenesen használhatja az összes sportoló és az olimpia alkalmazottai is, akik a versenyek ideje alatt a faluban élnek.

(AP News)