Család

Ezek az agyrázkódás tünetei

A gyerekek nagy része mászókáról, biciklizés közben vagy akár otthon is agyrázkódást szenvedhet. De honnan lehet szülőként is nagy biztonsággal megállapítani, hogy agyrázkódás történt?
2024. Május 06.
gyerek földön fekve sír
Kép: Getty Images

Agyrázkódás: mit jelent?

Agyrázkódáskor a fejet ért ütés következtében az agy elmozdul a koponyán belül. Bár az agyi-gerincvelői folyadék megvédi az agyat a kisebb behatásoktól, de egy súlyosabb trauma esetén a koponyacsontoknak való ütközéskor az agy sérülést szenvedhet.

Az agyrázkódás tünetei

Az egyik legmarkánsabb tünet az eszméletvesztés, amely pármásodpercig tarthat. De jellemző tünet az erős sírás és az, hogy a gyerek nem emlékszik arra, ami történt vele. Ezeken kívül jellemzője az agyrázkódásnak: a fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, homályos vagy kettős látás.

Csecsemők esetében azt tapasztalhatjuk, hogy érzékenyen reagál a fényekre és hangokra. Sokszor a viselkedés megváltozás lehet támpont: a gyermek étvágytalan, nyűgös lesz, éjszaka rosszul alszik, érdeklődése lecsökken. Figyelmeztető jel, ha zörejesen, horkolás szerűen kezd el lélegezni. Mivel az ütést követően koponyaalapi törés is bekövetkezhet (amit mindig kísér agyrázkódás is), így ezekre a jelekre is oda kell figyelnünk:

  • vérömleny vagy horpadás a hajas fejbőrön
  • szem körüli vérömleny (pápaszem)
  • agyvízzel kevert vér szivárgása az orrjáratból vagy a hallójáratból
  • vérömleny a fül mögött

Mi a teendőnk agyrázkódás esetén?

Ha a gyerekünk nagyot esik vagy magasról esik le, érdemes megmutatni orvosnak. Az, hogy agyrázkódása van vagy nincs, az orvos feladata megállapítani.