Gluténérzékenység esetén a szervezet nem tudja megfelelően feldolgozni a glutént, ami egy, a búzában, árpában és rozsban található fehérje. Ha mégis ilyet tartalmazó ételeket fogyaszt, aki érintett a problémában, a vékonybélben gyulladás alakul ki, ami sok kellemetlenséghez vezethet.

Ezek a tünetek jelezhetik a gluténérzékenységet gyerekeknél (Fotó: Getty Images)
A szerteágazó, és életkoronként változó panaszok miatt nem mindig egyszerű rájönni a gluténérzékenységre, ha azonban felmerül a gyanúja, ma már célzott vizsgálatokkal diagnosztizálható. Lássuk, milyen figyelmeztető jelek utalhatnak a jelenlétére!
Csecsemők és kisgyermekek gluténérzékenysége
A gluténérzékenység már náluk is fennállhat, a panaszok pedig a glutént tartalmazó ételek – keksz, kenyér, tészta stb. – bevezetését követően jelentkeznek.
- Krónikus hasmenés
- Puffadás, gyakori gázképződés
- Hasfájás
- Lelassult súlygyarapodás vagy fogyás
- Étvágytalanság
- Nyűgösség, ingerlékenység
- Fáradékonyság
- Álmatlanság, nyugtalan alvás
Óvodások és iskolások gluténérzékenysége
Ebben az időszakban a tünetek általában enyhébbek, és nem is mindig emésztési gondok formájában jelentkeznek. Ettől függetlenül persze náluk is előfordulhat hasfájás, puffadás, hasmenés és/vagy székrekedés.
Figyelmeztető jel lehet az alacsony termet vagy a lassabb ütemű növekedés, a fogzománc károsodása és fogszuvasodás, valamint a késleltetett pubertás. Megfigyelhetők koncentrációs zavarok, gyakori a fejfájás, a hangulatingadozás és a szorongás.
A fáradtság és a levertség is jelezhet gluténérzékenységet, illetve bőrproblémák is utalhatnak a jelenlétére.
Ilyen esetekben gondolj cölikáliára:
Tartós vagy visszatérő hasfájás, hasmenés, fáradékonyság vagy fejlődési problémák
Kezelés ellenére sem javuló vashiányos vérszegénység
Családi halmozódás
Fotó: Getty Images