Család

Ki gondoskodjon a gyerekünkről baj esetén? – 10 kérdés, amit tegyél fel, ha gyámot választasz

A gyám kiválasztása átgondolást igényel (és esetlegesen kínos beszélgetéseket a szeretteinkkel), de ez a szülői lét létfontosságú része.   Nehéz arra gondolni, hogy helyettesítsük magunkat szülőként, pláne megtalálni a megfelelő embert.
2022. December 10.
Ilyen az élet című film

Amikor a gyerekek jövőjét tervezgetjük, izgalmas álomkarrierjükre vagy a főiskolai tanulmányaikra gondolni. Vannak azonban kevésbé szórakoztató dolgok, amiken azért nem árt elgondolkodni.  Érdemes például válságtervet készíteni arra az esetre, ha igazán nagy baj történne – mármint velünk, felnőttekkel. Persze, a többség nem készül, és nem is gondol erre, ugyanakkor történhetnek tragédiák mindenki életében. Ilyenkor bizonyára szeretnénk a lehető legjobb kezekben tudni a gyermekeinket, ha már mi nem gondoskodhatunk róluk. A mother.ly azt kérte jogászoktól, hogy osszák meg tanácsaikat a legjobb gyám kiválasztásához.  

 Először is választanunk kell egy vagy két felnőttet, aki gondjukat viselheti helyettünk biztonságot és szeretetet nyújtva nekik. Ilyenkor rengeteg kérdés merül fel. Kinek hasonló a nevelési stílusa? Ki engedhet meg magának további gyerekeket? Van valaki, aki együtt vállalná a testvéreket? Vajon tartják majd a családi hagyományokat? Nagyon sok mindent meg kell fontolni, és természetesen egyik válasz sem lesz tökéletes. Végül is te vagy a legjobb szülő a gyermeked számára, így bárki, akit választasz, automatikusan csak a második legjobb lehet.
Ám mégis a legszeretetreméltóbb dolog, amit tehetsz, az, hogy már most megbízható gyámot adsz a gyerekeidnek ahelyett, hogy a véletlenre bíznád a sorsukat.  
Alkalmas-e az illető gyermekünk elsődleges gyámjának?
Collen Clark családjogász hangsúlyozza, hogy a törvényes gyámoknak két alapvető típusa van: az, aki elsősorban a gyermek neveléséért felelős, illetve az, aki a hagyaték gyámja, vagyis a gyermek pénzügyeiről gondoskodik. „Olyan személyt keresünk, aki képes arra, hogy a gyermek számára biztosítsa az alapvető szükségleteket, például élelmiszert, ruházatot és menedéket. Emellett napi döntéseket hozzon a kicsi érdekében, például a téren, hogy hogyan és hol kapjon orvosi ellátást, milyen típusú oktatásban részesüljön és hasonlók.”Ha a kiszemelt gyám mindkettőre képes – gondoskodni a gyermekről és a pénzügyekről –, akkor csak egy személyt kell megneveznünk. Ha nem, akkor választhatunk két embert a két feladatra.  

Megan Bray ügyvéd azt javasolja, hogy az alábbi kérdéseket tegyük fel magunknak és a potenciális gondviselőknek, mielőtt végrendeletbe foglaljuk a dolgot:  

1.  Megvan-e az illető fizikai képessége és energiája ahhoz, hogy gondoskodjon a gyerekekről?

2.  Képes-e érzelmileg támogatni őket egy rendkívül nehéz időszakban?

3. Pár esetén: Mindegyikük rendelkezik olyan képességekkel, amelyek hozzájárulnak a gyermekek jólétéhez?

4. Hol laknak?

Lakhelyük lehetővé teszi, hogy a gyerekek közel maradjanak, vagy legalább kapcsolatban legyenek családjukkal, barátaikkal, iskolájukkal és szeretett tevékenységükkel?

5.  Jogilag megfelel?

Nincs-e valamilyen jogi akadály, amiért az illető nem tudja felvállalni a gyermeket? (A gyámoknak alkalmasnak kell lenniük a nevelésre, például nem lehet priuszuk súlyos bűncselekményekkel kapcsolatban. „A gyámok bizalmi kötelezettséggel tartoznak, és úgy kell eljárniuk, hogy a gyermek mindenekfelett álló érdekeit szolgálják” – teszi hozzá a szakértő.

6. Családtag vagy barát?

Egy családtag kiválasztása lehet a legjobb módja annak, hogy a gyerekek kapcsolatban maradhassanak tágabb családjuk tagjaival is. Így vélhetően könnyebb biztosítani azt is, hogy a gyerekek hasonló hitrendszerben nevelkedjenek. Emellett, ha a családtagok viszonylag közel élnek egymáshoz, akkor a gyám könnyebben kaphat segítséget másoktól. „Ugyanakkor ne érezd úgy, hogy családtagot kell választanod, ha sokkal kényelmesebben tudnád megnevezni egy barátodat gyámnak. Nincs ezzel semmi baj! – mondja Bray. – Csak akkor válassz közeli hozzátartozót, ha az illető kész arra, hogy a hét minden napján, huszonnégy órában gyermeket neveljen” – teszi hozzá Clark.

7. Milyen az értékrendjük?

Értékrend, vallási meggyőződés, politikai beállítottság: ez mind szempont lehet, ha nem is kizárólagos. „Rendkívül fontos, hogy a potenciális törvényes gyám ugyanazzal az értékrenddel bírjon, mint Ön, hogy gyermekét ugyanúgy nevelje, ahogyan Ön nevelte volna” – mondja Clark a Motherlynek. “Ez a következetesség segít a gyermeknek abban, hogy a veszteség ellenére tovább tudjon lépni az életében.”                                        

8. Van gyerekük?

Érdemes olyasvalakit keresni, aki már maga is szülő, vagyis van tapasztalata a gyereknevelésben. Arról azonban meg kell győződni, hogy az illetőnek megvannak a képességei és anyagi lehetőségei is arra, hogy további gyerekeket vállaljon. „Hasznos lehet, ha a megnevezett gyám már szülő, mert így biztosak lehetünk benne, hogy jól tudja szeretni és felnevelni a gyermeket” – mondja Clark.  Arra azonban ügyelni kell, hogy ha a gyám gyerekei teljesen más iskolákba járnak más hobbikkal, akkor vajon lehetséges-e egyeztetni a sokféle szempontot.   

9. Házasok?

Nem mindegy, hogy a gyermek gyámja házas vagy sem? Ezt mindkét esetben egyértelműen jelezni kell a végrendeletben. Ugyanakkor a „családi dinamika” fontosabb, mint egy házassági papír.  „Sokkal fontosabb a potenciális gyám családdinamikájának vizsgálata, mint azt, hogy egy- vagy kétszülős háztartásról van-e szó” – mondja Bray. „Sok esetben a szülők egy stabil, egy gyermekes egyedülálló szülőt választanak egy konfliktusoktól instabilitásban szenvedő házaspár helyett.” És ne feledjük: a helyzet változhat. A végrendeletben azt is rögzíthetjük, mi történjék, ha a gyámokkal később történne valami, például elválnának.  

10. Hajlandók együtt vállalni a testvéreket?

Találhatunk egy látszólag tökéletes gyámot, de elképzelhető, hogy az illető csak egy gyermeket hajlandó vállalni. Ha azt szeretnénk, hogy a testvérek együtt maradjanak, ezt is írásba kell foglalnunk.   Persze mindez csak akkor működhet, ha a kiszemelt vállalja a dolgot. Legyünk őszinték, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket!