Család

Gyógyszerész nélkül maradhatnak a vidéki patikák

A Magyar Gyógyszerészi Kamara szerint ennek beláthatatlan következményei lehetnek a betegbiztonságra.
2023. Augusztus 12.
gyógyszertár
Kép: Getty Images

Jelenleg kötelező biztosítani a patikákban a gyógyszerészi jelenlétet a teljes nyitvatartási időben. A szabályozás célja, hogy így megfelelő színvonalon történhessen a kiszolgálás és a betegek szakszerű tájékoztatása. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke az InfoRádiónak nyilatkozva elmondta, ezen a rendszeren nem is lenne szabad változtatni.

Egy friss rendelettervezet azonban megszüntetné a gyógyszerészek jelenlétét a vidéki patikákban, így azok szakasszisztensekkel is működhetnének a jövőben.

„A kamara részéről most is ugyanazt az elvet valljuk, nevezetesen, hogy a gyógyszertárak nyitvatartási idejében – függetlenül attól, hogy az közforgalmú vagy fiókgyógyszertár – folyamatosan biztosítani kell a gyógyszerészek jelenlétét” – mondta Hankó az interjúban. Hozzátette, szakmai oldalról érdemes megemlíteni, hogy amennyiben nincs jelen gyógyszerész a patikában, úgy a szakasszisztenseknek nincs mindenhez jogosítványuk. Például, az együtt kiváltott és a korábban kiváltott gyógyszerek közötti kölcsönhatást kötelező vizsgálni. Ehhez az EESZT felületén lehet ellenőrizni, hogy a beteg milyen gyógyszereket váltott ki korábban. A rendszerbe azonban kizárólag a gyógyszerészeknek van joguk betekinteni, a szakasszisztenseknek nincs.

A kamaraelnök arra is kitért, hogy a fiókgyógyszertárak jelentős része olyan településen helyezkedik el, ahol nem működik állandó orvosi ellátás. Azaz az új rendelettervezet értelmében könnyen elfordulhat, hogy az érintett településeken a betegek sem orvossal, sem gyógyszerésszel nem tudnak majd konzultálni a jövőben. Hankó szerint ezzel a páciensek csak “másodrendű” egészségügyi ellátáshoz juthatnának, ami nem engedhető meg.