Kapcsold be a rádiót vagy egy lejátszási listát, táncolj a babával, zenélj neki, vagy egyszerűen csak énekelj, mondókázz – bármelyiket is teszed, mindegyik remekül hat a fejlődésére. Miért jó a zene a babáknak? Többek között a következőkért!
A babák értik a ritmust
Egyes kutatások szerint az újszülöttek már nagyon korán képesek felvenni a ritmust, érzékelni az ütemet a zenében – írja a BBC Tiny Happy People. Dr. Michelle Peter gyermeknyelv kutató szerint a zenehallgatás nagyszerű módja lehet a kisgyerekek memória- és hallási képességeinek fejlesztésére.
A ritmus kopogtatása, tapsolása, és megfigyelni, hogy a gyermek le tudja-e másolni, segíti a fejlődését. A ritmus érzékelése segítheti azokat a készségeket, amelyek fontosak a nyelvi fejlődésben, különösen a minták felismerésének képességét.
Az éneklés, a zene megnyugtató
A baba már a várandósság idején elkezdi felismerni a hangodat, ezért már ekkor érdemes énekelni neki. Az újszülött baba imádni fogja a hangodat, bármit és bárhogyan is énekelsz neki. A kutatók megállapították, hogy az altatódalok képesek megnyugtatni a babákat, csökkentve a pulzusukat és a pislogás gyakoriságát. (Ráadásul a bármilyen nyelven énekelt dalok így hatottak.)
Jó alkalom lehet az éneklésre a pelenkázás, az öltöztetés, mert ilyenkor is segíthet megnyugodni a picinek. Emellett az éneklés egy jó lehetőség a szemkontaktusra, a szemtől szembeni interakcióra – így a baba azt is láthatja, hogy hogyan mozog a szád és milyen hangokat adsz ki. És így a nyelvvel is ismerkedik.
A tánc se maradjon el
A babáknak és a kisgyerekeknek is nagyon élvezetes lehet a közös táncolás, ami segíthet megnyugodni, és életkortól függetlenül endorfinokat szabadít fel. A különböző zenés-táncos-mozgásos játékok lehetőséget adnak új hangok és mozdulatok megismerésére, és a koordinációs és koncentrációs képességek fejlődésére.
A valamilyen cselekvést, mozdultot tartalmazó énekek nem csak szórakoztatóak
Azok a dalok, amik valamilyen gesztusokat, mozdulatokat, cselekvéseket végeztetnek, szintén segítik a baba fejlődését. Jótékony hatással lehetnek például a koordinációra, a kézmozdulatokat tartalmazó dalok pedig kommunikációra ösztönözhetnek. Amikor még elénekelni nem tudja a baba a dalokat, már gesztusokkal, mutogatással, tapssal ő is részt tud venni benne. Ezek a motoros és szociokognitív képességek kombinációját igénylik, így szórakoztató módon segítik ezeknek a fejlődését is.
A nyelvtanulás eszközei
Ahogy arról már esett szó, a mondókák és dalok a nyelvtanulás során is nagyszerű eszközt jelentenek. Az ismétlődő dalszövegeknek, az egyszerű, hasonló hangzású szavak pozitív hatással vannak a kicsire. A mondókák ugyanis arra ösztönzik, hogy kitalálja, melyik lesz a következő szó, és segít emlékezni is. Az ismétlés támogatja a nyelvi fejlődést. Emellett a mondókák és dalok meglepő szavakat is tartalmazhatnak, és a szókincset is fejlesztik.