Család

Ezt mondd a gyerekednek, ha fél iskolába menni

Nem könnyű látni, ha a gyereked félve megy reggel iskolába. Ha nehezen viseli az iskolakezdést, így segíts neki.
2024. Szeptember 03.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

A sulikezdés stresszel jár mindenkinek, ám egyes gyerekeket a többieknél jobban megvisel. Van, aki csak jobban elfárad ilyenkor, mint eddig, mások azonban félelmet, szorongást élhetnek át. Ha úgy látod, hogy a gyerekednek nehézséget okoz az iskolakezdés, fél az új helyzettől, vagy attól, hogy el kell szakadnia tőled, esetleg az új közösségtől, tanároktól, akkor legyél vele különösen megértő és szeretetteljes.

Hogyan kezeld, ha félve megy a gyerek iskolába?

Fontos, hogy tudd: nem elsősorban az a feladatod, hogy lebeszéld arról, hogy féljen, hanem az, hogy biztonságos, nyugodt légkört teremts neki, ahol kifejezheti, hogy fél. Ahogy Meri Wallace gyermeknevelési tanácsadó mondja: „Időnként mindenki fél. Segíthetünk a gyermekünknek megérteni, hogy félelmet, ijedtséget érezni normális dolog, elismerhetjük a tapasztalatait és ezzel megnyugtathatjuk őt.” Tehát a szakértő szerint sem azzal segítünk igazán, ha „el akarjuk mulasztani” mindenképp a félelmet. Sokkal hasznosabb, ha hagyjuk, hogy a gyermek ezt megélhesse, de közben érezze, hogy szeretik és támogatják őt.

Mit mondjak a félős gyerekemnek?

Te kaptad már azt a tanácsot, amikor féltél valamitől, hogy: „Ne félj!”? Vagy hallottad azt, hogy „Nem kell félni”? És mennyit segített? Na a gyerekeknek is körülbelül ennyit segít, ha azt mondogatjuk nekik, hogy ne féljenek: nem sokat. Ha támogatni szeretnéd őt az iskolakezdés körüli első, nehezebb napokon, akkor egy csomó más segítő, támogató dolgot mondhatsz neki, ami sokkal jobban működik. Mondunk is néhány példát.

1. Érezze, hogy számíthat rád

Ezt mondd: Természetes, ha néha félsz – mindenki fél néha. Szólj nekem, amikor félsz vagy megijedsz, és segítek.

Miért? A gyerek érzelmeinek validálása nagyon fontos, sokat segít neki, ha tudja, érzi, hogy rendben van az, ahogyan érez. Ha hagyod, hogy megélje a nehéz érzéseit, azok el tudnak múlni. És ha biztosítod róla, hogy neked bármikor beszélhet róla, azzal egy jó kapaszkodót kínálsz neki.

2. Legyél vele egy kicsit

Ezt mondd: Látom, hogy félsz bemenni a suliba. Maradjunk még itt pár percet a kocsiban, hogy egy kicsit megnyugodhass. Itt vagyok veled, ha akarod, ölelj meg.

Miért? Jó, ha kap egy kicsi szünetet és egy kis bátorítást a gyerek, ahogy az is, ha nem ráerőlteted az ölelést, hanem felajánlod, és akkor él vele, ha szeretne.

3. Lesz ez még jobb is

Ezt mondd: Tudom, hogy ez nehéz neked. De hidd el, ez nem lesz mindig így. Az első napok nehezebbek, aztán ahogy megismered a gyerekeket, a tanítókat, belejössz majd és könnyebb lesz.

Miért? Amikor épp benne van a gyerek a nehéznek tűnő helyzetben, el sem tudja képzelni, hogy ez milyen hamar és könnyen megváltozhat. Jó, ha emlékezteted erre, ha felhívod a figyelmét arra, hogy amit most megél, az változni fog.

4. Mit érez a tested?

Ezt mondd: Látom, hogy aggódsz. Meg tudod mondani, milyen érzés ez a testedben?

Miért? Ha a gyerek tudatosítja a testi érzeteit, az segíthet abban, hogy egy kicsit eltávolodjon ezektől a nehéz érzésektől. Akár egy egyszerű gyakorlattal segíthetsz is ezt a testi kellemetlen érzetet csökkenteni, például ha remeg a keze-lába, akkor mondd neki, hogy rázza le őket. Mozgassa meg a testét, öleljen meg téged jó szorosan, akár ugrálhat is egy kicsit. Bármi jó lehet, amiről úgy érzed, egy kicsit ellazítja, kikapcsolja őt, és egy kicsit a testére figyel.

5. Hangolódjatok egymásra

Ezt mondd: Amikor én félek, jót tesz, ha veszek néhány lassú lélegzetet. Van kedved együtt kipróbálni? Annyit csinálunk csak, hogy négy számolásra beszívjuk a levegőt, hat számolás alatt pedig kifújjuk. Én ettől általában jobban érzem magam.

Miért? A közös légzőgyakorlat szuper közös tevékenység, amit együtt csináltok, ami eltereli a figyelmet a félelmetes helyzettől, és ami segít megnyugtatni az idegrendszert – a 4-6 légzés egy tényleg könnyen elsajátítható, bárhol, bármikor alkalmazható módszer, használjátok!

6 Találkozunk délután

Ezt mondd: Ügyesen elkészültél reggel, ide is értünk. Mikor délután jövök érted, meséld majd el, mi volt a legviccesebb a napodban.

Miért? A dicséret mindig jól jön, megerősíti a kicsit. Az emlékeztető, hogy itt leszel érte, hogy a nap végén együtt lesztek, szintén sokat segít. A pozitívan megfogalmazott kis feladat pedig lefoglalja kicsit az agyát, hogy ne az aggodalmain pörögjön, hanem próbáljon valami vicceset találni a napban.

Még néhány dolog, amivel segíthetsz

Amellett, hogy mit mondasz neki, van még néhány fontos dolog, amivel segíthetsz a gyerekednek, ha fél.

  • Magaddal legyél tisztában – és igyekezz a saját félelmeidet, szorongásaidat nem behozni ebbe a helyzetbe. Ha vannak ilyenek (és a legtöbbünknek vannak), beszélgess róluk a pároddal, barátnőddel, anyukáddal, egy pedagógussal vagy valamilyen szakemberrel – amennyire csak lehet, ne hozd be őket ebbe a szituációba.
  • Figyelj oda a gyerekre, hagyd, hogy elmondhassa, mi bántja – és hallgasd meg. Nagyon szüksége van az őszinte, megértő figyelmedre.
  • Tölts vele kicsit több időt: induljatok hamarabb, sétáljatok picit többet, beszélgessetek.
  • Délutánonként beszélgess vele sokat, kérdezgesd, de ne faggasd, és figyeld őt. Ha úgy látod, napok, esetleg hetek múlva is fennáll még a szorongás és a félelem, beszélj a pedagógussal, majd ha úgy érzitek, szükséges lehet, segítő szakemberrel. Teljesen rendben van ebben a dologban (is) segítséget kérni, ha úgy érzed, a gyermekednek szüksége lehet rá, jól jönne egy külső vélemény, tanács, akkor ne habozz szakembert felkeresni.

Forrás: Instagram.com/meriwallaceparentingexpert, childmind.org, Instagram.com/parentstogether