A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2022 első félévére vonatkozó adatai szerint idén az előző év hasonló időszakához viszonyítva csaknem minden megyében csökkent a házasodási kedv. Országosan 6,5 százalékkal kevesebb házasságkötés történt, mint 2021 első félévében.
A legnagyobb mértékben Fejér megyében csökkent a házassági kedv (16 százalékkal), de 10 százalék körüli visszaesés volt Győr-Moson-Sopron, Veszprém és Komárom-Esztergom megyében is.
Növekedést csupán Borsod-Abaúj-Zemplén, Somogy és Baranya megyében mértek, a legnagyobb növekedés Somogy megyében (4,4%-os) volt. Az ország többi részén mindenhol csökkent a házasodási kedv.
Tavaly kiemelkedően magas volt a házasodni vágyó párok aránya: 72 ezer házasságot kötöttek, amire 1986 óta nem volt példa – írja az atlatszo.hu. A házasságkötések száma 2010-ben volt történelmi mélyponton.
Egy tavaly, az OTP Bank megbízásából készült kutatás szerint a párkapcsolatban élők 62 százaléka az állami támogatások, kedvezmények, 38 százaléka a megszületendő gyermek, 29 százaléka a család, barátok elvárása miatt házasodik – írja meg a Forbes.
A válaszadók csupán harmada esküdne azért, hogy párkapcsolatát a következő szintre emelje. A kitöltők közel fele úgy véli, hogy házasság nélkül is lehet boldogan élni. Nagyobb arányban gondolják ezt a férfiak és a fiatalabbak (18-29 évesek), sőt a házasságot már tervezők közel 40 százaléka is ezt vallja. A megkérdezettek negyede – főleg a nők – szerint ez csak egy papír, semmin nem változtat. A kutatásban résztvevők harmada, gondolja úgy, hogy a házasság egy példaértékű szövetséget jelképez.
Kép: Getty Images
Forrás: KSH