A háziállatok pozitívan hatnak a gyerekek személyiségfejlődésére, ám annak ellenére, hogy a kutyák és a macskák többsége barátságos, érdemes tisztában lennünk az általuk okozott sérülések kockázataival és a szükséges teendőkkel.
Ha otthon a kutyánk vagy a macskánk megharapja a gyereket, akkor abban az esetben, ha a bőr mélyebb rétegei sérültek, fennáll a fertőzés kockázata, hiszen a kutya vagy a macska szájában kórokozók vannak, amelyek könnyen a sebbe kerülhetnek. Ilyen esetben nem szabad félvállról venni még a macskaharapást sem, orvoshoz kell fordulni a fertőzött sebbel. Ne várjuk meg, hogy a seb piros, duzzadt, gennyes legyen. A sérülést követő hat órán belül vigyük sebészetre a gyereket.
Ha azonban kisebb sebről vagy karmolásról van szó, akkor az otthoni ellátás is szóba jöhet, de ilyenkor is célszerű felvenni a kapcsolatot a háziorvossal, aki segíthet annak tisztázásában, hogy a gyerekünk oltottsági állapota rendben van-e. Mivel Magyarországon a kötelező védőoltások keretében megkapják a gyerekek a tetanuszoltásokat, így 20 éves korukig alapvetően védettséget biztosítanak. Ez azt jelenti, hogy egy felületesebb sérülés esetében nem kell megismételni az oltást, ám egy mély, roncsolt lágyrészsérülésnél már elképzelhető, hogy a gyermek tetanusz oltást fog kapni.
Nagyon fontos tudni azt is, hogy a sérülést okozó kutya vagy macska be van-e oltva veszettség ellen. Ha idegen háziállatról van szó, akkor ezt nehezebb kideríteni, de fontos, hogy a szülő ez esetben is megpróbálja megkeresni az állat gazdáját, hogy tisztázzák a kérdést.
Amennyiben a kutya vagy a macska nem kapta meg az oltást, akkor az esetek döntő többségében az állat megfigyelése vagy a gyerek védőoltása szükséges.