Család

Megvizsgálták, ilyen a Balaton vízminősége

A szakértők folyamatosan ellenőrzik a fürdésre kijelölt természetes vizek minőségét és a közegészségügyi szabályok betartását a fürdőzők biztonsága és védelme érdekében.
2024. Június 28.

A természetes fürdővizek értékelése a 78/2008. (IV. 3.) Kormányrendelet előírásai szerint történik. Ennek során az üzemeltetők által megbízott laboratóriumok a fürdővizeket a fürdési idény megkezdése előtt, majd a szezon ideje alatt havonta mintázzák, derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatásából.

Mint írják, a mintákban szennyvíz eredetű szennyezést jelző baktériumok (E. coli és Enterococcus) számát vizsgálják, majd attól függően, hogy ezek a vizsgált baktériumok milyen mennyiségben vannak jelen, besorolják az adott vízmintát.

Az éves értékelés a legutolsó négy fürdési idény összesített eredményei alapján, statisztikai módszerrel állapítható meg, és ez alapján a fürdővizek „kiváló”, „jó”, „tűrhető” vagy „kifogásolt” minősítést kaphatnak. Fontos kiemelni, hogy amennyiben nincs kellő számú minta (például azért, mert a fürdőhely újonnan létesült vagy elmaradtak mintavételek), a fürdővíz a térképen “nem minősíthető” megjegyzéssel szerepel.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ június 27-én frissített, vízminőség alapján készített térképe elérhető az alábbi képre kattintva.

Megvizsgálták, ilyen a Balaton vízminősége

Így értékelték a Balatont

A Veszprém Vármegyei Kormányhivatal is rendszeresen vizsgálja a vízminőséget, aminek eredményéről a veol.hu számolt be részletesebben friss cikkében. Ebből kiderül, hogy az első, fürdési idény előtti vizsgálatok alapján megállapítható, hogy jelenleg valamennyi Veszprém vármegyei strand vize kiváló, fürdésre alkalmas.

„A vármegye illetékességi területén az idei szezonban mintegy hetven strand fog üzemelni, melyek közül hatvanhét a Balatonon található. A fennmaradók a Hámori-tavon, a Nagyteveli-víztározón és a Joó-tavon üzemelnek. A szakemberek a helyszíni ellenőrzések során vizsgálják, vannak-e szennyezésre utaló, látható jelek, vagy egyéb hulladék, intenzív algásodás, hínárosodás” – részletezték az értékelés szempontjait.

Nyitókép: Getty Images