
(Kép forrása: Getty Images)
Magyarországon az egészségügyi ellátás biztosítás alapú, így akkor vagyunk jogosultak arra, hogy állami egészségügyi intézményben térítésmentesen ellássanak, ha fizetik utánunk a tb-t. Alapvetően annak él a biztosítása, aki után a munkahelye, iskolája stb. fizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot – így többek között az alkalmazottként dolgozók, az egyéni vagy társas vállalkozók, az álláskeresési támogatásban részesülők, az egyéb, munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személyek, az egyházi személyek, a mezőgazdasági őstermelők, a kisadózók, illetve aki valamilyen egyéb okból (például valamilyen szociális ellátás, nyugellátás, tanulói, hallgatói jogviszony vagy kiskorúság miatt) ingyenesen jogosult egészségügyi ellátásra.
Mikor kell magunknak fizetni a tb-t?
Abban az esetben, ha nincs biztosítotti vagy egyéb jogcímen jogosulti jogviszonyunk, magunk után kell fizetnünk havonta az egészségügyi szolgáltatási járulékot, hogy ingyenes egészségügyi ellátást kapjunk. Ennek az összege 2025 január 1-jétől havi 11 800 forint (390 forint/nap), amit a tárgyhót követő hónap 12. napjáig kell befizetni.
Ha hat hónapig nincs fizetve a tb, ha hathavi tb-tartozás áll fenn, érvénytelenítik a TAJ-számot és már nem lehet igénybe venni térítésmentes egészségügyi szolgáltatást – ekkor még a sürgősségiellátás sem jár ingyen. Halasztható orvosi ellátást csak a tartozás rendezése után lehet ingyenesen igénybe venni, addig csak akkor, ha fizetünk értük. A sürgősségi beavatkozásokat elvégzik, de utólag ki kell fizetni a beavatkozás díját.
Honnan lehet tudni, ha nem vagyunk biztosítottak?
Ha már nem vagyunk valamilyen okból kifolyólag – például a munka elvesztése miatt – biztosítva, arról a NAV értesít. Létezik úgynevezett passzív jogosultság, ami azt jelenti, hogy még 45 napig kaphatunk ellátást, miután megszűnt a tanulói jogviszony vagy a munkaviszony, utána viszont be kell fizetned az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Erről szintén a NAV küld értesítést.
Ha le szeretnénk ellenőrizni, hogy fizetik-e utánunk a tb-t, azt megkérdezhetjük személyesen vagy telefonon a NAV-nál, illetve az Ügyfélkapu rendszerében a biztosítási jogviszonyról szóló résznél is megnézhetjük, hogy be van-e fizetve a járulék, vagy a NEAK online ellenőrző rendszerében is láthatjuk, hogy aktív-e a TAJ-számunk.
(Források: neak.gov.hu, tasz.hu, hazipatika.com, neak.gov.hu, hazipatika.com)