Család

Mell önvizsgálat: terhesség és szoptatás alatt is nagyon fontos

A havi rendszeres önvizsgálatot nem szabad kihagyni a várandósság alatt sem, nagyon fontos lehet az emlőrák korai felismerésében, növelve ezzel a gyógyulás esélyét.
2024. Október 17.

Az október a mellrák elleni küzdelem hónapja – te mennyi figyelmet fordítasz a megelőzésre és az önvizsgálatra? Az Avon 2024-es mellrák témájú kutatásából kiderült, hogy a nők mindössze 28 százaléka jár évenként mellrákszűrésre, és csak a nők 36 százalékáról mondható el, hogy havonta végez önvizsgálatot – holott ez akár az életünket is megmentheti, az időben felismert emlőrák ugyanis jó eséllyel gyógyítható, a korai felismerés növeli a sikeres kezelés valamint a túlélés esélyét. Az emlőrák a nők körében leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés, 2022-ben világszerte 2,3 millió érintettet diagnosztizáltak. Az önvizsgálat minden életkorban fontos, és bizony a terhesség valamint a szoptatás időszaka sem kivétel ez alól. Ilyenkor persze némiképp máshogy kell végezni – hogy mire kell figyelni, arról dr. Drajkó Veronika, Az Emlőrák Gyógyításáért Alapítvány kuratóriumi elnöke mesél.

Dr. Drajkó Veronika

Dr. Drajkó Veronika

Önvizsgálat várandósan

„A mell önvizsgálatát 18-20 éves kortól javasolt havonta egyszer, a ciklus ugyanazon napján elvégezni – magyarázza dr. Drajkó Veronika. – Ez érvényes a terhesség időszakára is. Sokan nem tudják, de terhességi emlőrák is előfordulhat, az esetek 5-10 százalékában. A terhesség alatt az emlő duzzadtabbá, érzékenyebbé, mirigyesebbé válik, ami nehezíti az önvizsgálatot, ugyanakkor a technika nem különbözik. Ugyanúgy javasolt megtekinteni az emlőket, megfigyelni a változásokat, összehasonlítani a két emlőt tükör előtt, majd ezt követően ellenkező kézzel mindkét emlőt és hónaljat álló, majd fekvő helyzetben is körkörös mozdulatokkal átvizsgálni. A legújabb ajánlások szerint a középső trimeszterben emlőultrahang-vizsgálat elvégzése is javasolt, a mammográfiás vizsgálat viszont sugárzás miatt nem jöhet szóba.

Ha nem tudod még, mi az ideális menete az önvizsgálatnak, az Avon informatív videójából egyszerűen megtanulhatod.

Így vizsgáld magad szoptatás alatt

„A szoptatás során az önvizsgálat még inkább nehezített – folytatja szakértőnk. – Ebben az esetben a bimbóból ürülő tej megfigyelésére hívnám fel a figyelmet: annak állagát, színét, szagát érdemes ellenőrizni, de természetesen szoptatás alatt is a klasszikus önvizsgálat lépéseit kell követni a lehetőségekhez mérten. Ha bármilyen változást érzékelünk azonnal orvoshoz fordulni, lehetőleg emlőultrahang-vizsgálatot kérni. Az elváltozások hátterében nem feltétlenül kell rosszindulatú daganatra számítani, számos betegség állhat a tünetek mögött, azonban érdemes azt kizárni. A tünetek nem különböznek a terhességi és az időskori emlődaganat esetén.” Szakértőnk szerint az alábbi tünetekre érdemes figyelni:

  • Kemény tapintatú, általában nem fájdalmas csomó emlőben
  • A bőrfelületen viszkető, hámló elváltozás
  • Kemény tapintatú behúzódás, narancsbőrszerű tünet a bőrön
  • Olyan aszimmetria, ami az eddigi önvizsgálatoknál nem volt látható
  • A bimbóból ürülő bűzős, sárgás, véres váladék
  • A hónaljban jelentkező kemény tapintatú, nem fájdalmas csomó, tömöttség