Egy friss kutatás szerint az emberi agy mérete évtizedről évtizedre növekszik, és ez csökkentheti a demencia kockázatát a fiatalabb generációkban. A tanulmány több mint 3000, 55 és 65 év közötti amerikai agyát vizsgálta meg, és azt találta, hogy az 1970-es években születettek agytérfogata 6,6 százalékkal nagyobb, mint az 1930-as években születetteké, írja a Science Alert.
Az X generáció, vagyis az 1960 és 1979 között születettek csoportjánál közel 8 százalékkal nagyobb térfogatú fehérállományt és csaknem 15 százalékkal nagyobb szürkeállományt mértek, mint az azt megelőző generációnál. A hippokampusz – amely jelentős szerepet játszik a memóriában és a tanulásban – térfogata 5,7 százalékkal nőtt egy nemzedék alatt. Charles DeCarli, a Kaliforniai Davis Egyetem neurológusa szerint a genetika fontos szerepet játszik az agy méretének meghatározásában, de az eredmények arra utalnak, hogy külső hatások, így például egészségügyi, társadalmi, kulturális és oktatási tényezőknek is szerep van benne.
A demenciával küzdők száma minden évtizedben körülbelül 13 százalékkal csökken, amit sokan azzal indokolnak, hogy a betegség a szürkeállományt zsugorítja, ám mivel a fiatalabbaknak nagyobb az agya, így nagyobb lehet az ellenállása is.