Család

Pilates gyerekeknek: nem véletlenül van ennyi felnőtt rajongója, a kicsiknek is szuper ez a mozgásforma

Száz éves módszer a pilates, de napjainkban népszerűbb, mint valaha. A rajongás megérdemelt, valóban hatékony, sokféle lehetőséget rejtő programról van szó, ami – némi módosítással – a gyerekek számára is ideális.
2025. Május 28.
kislány tornázik, pilates módszer gyerekeknek

A hátizomfejlesztés, a törzsizmok fejlesztése kulcsfontosságú ebben az életkorban (Fotó: Getty Images)

Sorra nyílnak az újabb pilates-stúdiók, elképesztően népszerű lett néhány év alatt a speciális gépeken végzett reformer pilates. De ezek sikere az egyszerűbb eszközökkel végzett, talajgyakorlatokra épülő órák látogatottságát is fellendítette. A módszer különleges és rendkívül hatékony, az alapjai tökéletesen használhatók gyerekeknek szóló mozgásos foglalkozásokon is. Hogy miért ilyen kedvelt és eredményes a pilates-módszer, és miért érdemes vele felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt megismerkedni, arról Decker Anna master pilates oktató mesélt a Gyerekszoba.hu-nak.

Decker Anna Master Pilates oktató

Decker Anna Master Pilates oktató

Nekünk való mozgásforma

Érdemes először megérteni, miért ez a hatalmas népszerűség, minek köszönhető, hogy a Joseph Pilates által több mint száz éve megalkotott mozgásrendszer ma is ennyire trendi és motiváló tud lenni. „A siker annak köszönhető, hogy a pilates valóban működik. Nagyon sok embernek van napjainkban olyan problémája, amire megoldást kínál – emeli ki Decker Anna. – Sokakra jellemző az extrém mozgásszegény életmód, ami rengeteg mozgásszervi panaszt, például derék- és hátfájdalmat okoz.

Az intenzívebb edzésmódszerek mellett azért lehet sikere egy ilyen gyengédebb, nyugodtabb mozgásformának, mert a mai kor embere már nem akarja kizsigerelni magát.

Joseph Pilates egy olyan rendszert alkotott, amely nem csak erősít, szépít és átmozgatja a testet, hanem egyben gyógyít is.

És holisztikusan szemléli az embert, vagyis test, lélek és szellem egységeként. A mai fáradt, rohanó, ezerfelé szakadó embereknek pedig egy ilyen okosan felépített, az emberi anatómiát maximálisan figyelembe vevő módszer való.

Nagyon jó még benne, hogy a nehézségi szint könnyen az aktuális edzettségi állapothoz igazítható. Kezdőknek, haladóknak és profi sportolóknak is megfelelő edzéssorokat lehet összeállítani a gyakorlatokból. A most olyan népszerű pilates-gépek is azt szolgálják, hogy minél sokszínűbb és sokfélébb lehessen az edzés.”

Miről szól a pilates?

A teljes testet átmozgató edzésrendszer középpontjában a mély törzsizmok megerősítése áll. A pilatesben ezt összefoglalóan erőközpontnak vagy powerhouse-nak hívják. Fontos még a test és a tudat közötti kapcsolat elmélyítése. A pilates a kontrollált, precíz mozdulatokra, a helyes légzéstechnikára és a koncentrációra építve javítja a testtartást, növeli a hajlékonyságot, az erőt és a testtudatosságot. Mindezt úgy, hogy közben kíméli az ízületeket.

Pilates gyerekeknek – miért jó?

A pilates alapvetően lassú, kontrollált edzést jelent, bár ebben is lehetnek különbségek. Anna a saját edzéseiben dinamikusabb, kardiojellegű elemeket is kombinál, hogy azok számára is motiváló lehessen, akik szeretik a kicsit pörgősebb tréningeket. A gyerekek esetében ugyanez a helyzet: a pilates elveinek betartása mellett szükség van olyan egyéb gyakorlatokra és játékos elemekre, amik motiválják a kicsiket.

„A gyerekeknek szóló órák a pilates talajgyakorlataira épülnek. Azért lehetnek különösen hasznosak ezek az emberi test anatómiájának és működésének maximális figyelembe vételével összeállított gyakorlatok, mert a gyerekek izomrostjai hosszabbak, az inak rövidebbek, fejletlenebbek – magyarázza master pilates oktató és metódusfejlesztő szakértőnk. – Ennek megfelelően az erőbedobást még nem tudják jól szabályozni. A hajlítóizmaik fejlettebbek, mint a feszítők. Miért fontos ez? Mert a feszítőizmok felelősek a megfelelő testtartásért – azok az izmok, amelyek a 6-10 éves gyerekeknél még nem erősödtek meg jellemzően. Tehát ilyen szempontból a pilates »orvosság« nekik. A hátizomfejlesztés, a törzsizmok fejlesztése kulcsfontosságú ebben az életkorban, és a gyerekek egész életére hatással lehet.

Az órákon azonban figyelembe kell venni azt is, hogy a kicsik rendkívül energikusak, szeretnek szaladgálni, jobban kedvelik az álló gyakorlatokat. Ezért nálam is helyet kaptak intenzívebb aerobikos- és tornaelemek, táncos funkcionális tréning. De az óra egésze ugyanúgy a pilates szabályait és elveit figyelembe véve áll össze. A kicsik motivációját pedig a képzelőerejükön keresztül lehet megragadni.

A gyereknek nem számít, karcsúbbak lesznek-e, vagy gömbölyűbb lesz-e a popsijuk. Ők élvezni akarják a mozgást, át akarják élni – ezért jó, ha a gyakorlatokat úgy végzik, hogy közben mesehősök bőrébe bújhatnak.”

Mi kell a gyerek fejlődéséhez?

Mozgás, minél több – ez egyértelmű. De hogy miért érdemes épp a pilatest választani, amikor délutáni elfoglaltságot, sportos foglalkozást keresünk a gyerekünknek? A jótékony hatásokat Decker Anna segítségével gyűjtöttük össze.

  • Megtanulják a helyes légzést. A tüdőkapacitás fejlesztése nagyon fontos. Oxigén nélkül nincs intenzív izommunka, helyes légzés nélkül pedig nem jutnak elegendő oxigénhez az izmok.
  • Kontrollt és koordinációt tanulnak.
  • Megtanulnak a térben mozogni.
  • A gyakorlatok az agy jobb és bal féltekéjét egyaránt igénybe veszik, összekapcsolják. Serkentik és segítik az agyműködést.
  • Elsajátítják a gerinc helyes pozícióját, és megerősödnek a helyes testtartáshoz szükséges izmaik.
  • Játékos formában tanulják meg, hogyan lehet „artikulálni” a gerincet, vagyis csigolyáról csigolyára mozdítani, gördíteni.
  • Mesés köntösbe csomagolva komoly pilates-alapelveket tanulnak.
  • Fejlődik a ritmusérzékük.
  • A játékos, táncos-mondókázós gyakorlatok nagyon komplex mozgásfejlesztést tesznek lehetővé.
Fotó: Decker Anna – AD Kids

Fotó: Decker Anna – AD Kids

A sport erőt ad

Bármilyen mozgásra, sportra igaz, hogy nem csak a testre, hanem a lélekre is hat. A pilatest a felnőttek jellemzően azért is szeretik annyira, mert hozzájárul a lelki stabilitás és egyensúly eléréséhez is. És nincs ez másképp a gyerekeknél sem.

„A mai gyerekek a képernyő előtt nőnek fel, ami a mozgásfejlődésükre és a fantáziájukra sincs ideális hatással. A játékos tréning az izmaikat és a képzelőerejüket is fejleszti.

A rendszeres sport pedig ad egyfajta erőt, fegyelmet és kitartást. Megtanítja a testünket, lelkünket a munkára. Arra, hogy egy adott cél felé haladjunk. Szerintem ez nagyon fontos a mostani generáció számára.”

Mennyit mozogjon a gyerek?

Rengeteg a kisiskolás korosztályra nehezedő teher, leckék, felmérők, különórák. A sportra nagyon fontos lenne időt szakítani, de hogyan érdemes ezt megoldani, hogyan illeszkedhet be a napirendbe a pilates? „Más sport mellett, de önállóan is működik a pilates gyerekeknél. Aktívan sportoló, például úszó, focizó gyerekeknek nagyon jót tehet heti egy alkalom, ha belefér a napirendbe. Ha valaki csak a pilatest csinálja, akkor heti két-három alkalom az ideális, de ha csak egyre jut idő, az is szuper. Így is megtaníthatók olyan alaptechnikák, amelyek a gyerek egész élete során támaszai lesznek és segítik. Például ha majd konditerembe megy 18 évesen, tudni fogja, hogyan kell tartania a hátát, miközben fekve nyom.”

Pilates tiniknek – szuper választás

Eddig alapvetően a 6-10 éves korosztályról beszéltünk – de mi a helyzet a nagyobbakkal? Nekik is való a pilates? „A nagyobb tinik simán elmehetnek az anyukájukkal vagy a barátnőkkel csoportos pilates-órára. A gépes órákon magassági korlát van, mert ezek az eszközök bizonyos testmagasság felett használhatók megfelelően. De maga a módszer tökéletesen alkalmas arra, hogy a tinik mozgásszükségletét biztosítsa, hiszen saját testsúllyal vagy nagyon kis ellenállással tudnak dolgozni. Mi is most dolgozunk épp egy kiskamaszoknak szóló programon.

Az órákon olyan alaptechnikákat tanulnak a gyerekek, amiket később bárhol tudnak kamatoztatni. Szebb lesz a tartásuk, harmonikusabb a mozgásuk.

A megfelelő mozgáskultúra rengeteget hozzátesz a jó megjelenéshez, az önbizalomhoz, a magabiztos fellépéshez, de a teherbíráshoz is. A tinédzsereknél óriási probléma lehet, hogy nincsenek jóban önmagukkal. A mozgás és a pilates segíthet nekik, hogy megszeressék a testüket, elfogadják magukat, és közben igyekezzenek a lehető legjobbat kihozni magukból. Ez a módszer az árnyaltsága miatt mindenki számára tartogat sikerélményt.”

Ha belekóstolnátok

Mutasd meg a gyerekednek, milyen egy online pilates-óra: ezekből a videókból megismerkedhettek a módszer többféle változatával.

– A Decker Anna és Krebsz Katalin által kifejlesztett AD Kids módszerről itt tudhatsz meg többet.

– Tiniknek szóló anya-lánya pilatest is kipróbálhattok.

– Ha az angol nyelv nem akadály, ez a rövid edzés jó lehet kezdésnek.