Szinte mindenki érzi, hogy a téli kinti hideg, a benti száraz meleg, az életmódunk megváltozása, lelassulása, a táplálkozásunk egyhangúbbá válása mind hat a közérzetünk mellett a bőrünk állapotára is. A várandós kismamák még erősebben tapasztalhatják ezeket a kellemetlenségeket, hiszen náluk a hormonális változások további kihívást jelentenek – az ő bőrük egyébként is érzékenyebb, amit a hideg hónapok tényezői tovább fokozhatnak. Hogy miben más a téli bőrápolás terhesség alatt? Sorra vesszük a leggyakoribb téli bőrápolási kihívásokat, és azt is, hogyan lehet ezeket kezelni.
1. Száraz bőr
Általános probléma télen, sokaknál a kézen különösen erőteljesen jelentkezik, de a testen bárhol megjelenhet a viszketés, húzódás, látható szárazság, hámlás. A bőr faggyútermelésére hatással vannak a terhesség alatti hormonális változások, a hidratáltságára pedig a hőmérsékleti, életmódbeli tényezők – minden „adott” tehát ahhoz, hogy különös odafigyeléssel kezeljük a terhesség alatt jelentkező téli bőrszárazságot.
Mi a megoldás?
- A hidratáltság fenntartásához hozzájárul a megfelelő folyadékfogyasztás.
- A száraz bőrt ápoljuk a szokásosnál zsírosabb, gazdagabb állagú testápolóval.
- Már a fürdésnél figyeljünk oda, hogy ne szárítsuk tovább, hanem hidratáljuk a bőrt: ne áztassuk hosszan forró vízben, és használjunk speciális, a barrierréteget védő, helyreállító fürdőkészítményt, például olajtusfürdőt.
- Minden fürdés vagy tusolás után krémezzük a bőrt, és ha szükséges, a nap folyamán még egyszer bekenhetjük.
- A téli kézápolás különösen fontos: a jó minőségű, lipidekben gazdag, barriervédő kézkrém mellett a kímélő kézmosás és a kesztyű viselése fontos.
2. Fokozott striaképződés
Ez a probléma nagyban összefügg a bőr szárazságával és dehidratáltságával. Terhesség idején különösen hajlamos a bőr a kiszáradásra, télen szintúgy, a kettő együtt pedig nagyban hozzájárulhat a terhességi csíkok, vagyis a striák megjelenéséhez. A striák tulajdonképpen hegek, amelyek azért jönnek létre, mert a bőr nem tud lépést tartani a test alakjának változásával, nem tud kellőképpen megnyúlni, ezért megreped a mélyebb rétegekben.
Mit tegyél?
- Krémezd a bőrt a leggyakrabban érintett területeken: a hason, combokon, melleken, popsin már a várandósság legelejétől rendszeresen és alaposan hidratáló krémmel.
- Még jobb, ha speciális stria elleni készítményt használsz.
- Nagyon hatékonyak az alábbi összetevők: panthenol, centella asiatica kivonat (madecassoside), borostyánkivonat. Ezek erősítik a bőr kötőszövetét és fokozzák annak rugalmasságát.
3. Visszeresség
Nagyobb pocakkal és hidegben, szeles, havas, jeges időben bizony kevesebbet mozdulunk ki, ezért kevesebbet is mozgunk, ami többek között az erek állapotára sincs jó hatással. A várandósság alatt kialakuló seprűvénák és visszerek problémája minden második kismamát érint, a hormonális változások és a növekvő testsúly ugyanis fokozott terhelést jelenthet az ereknek. Mindez a hideg idő hatására fokozódik, tovább növelve a visszeresség kialakulásának kockázatát – ahogy a mozgásszegényebb életvitel is.
Így előzd meg:
- Ha csak teheted, és nem nagyon csúszós, veszélyes kint lenni, sétálj, mozogj a szabadban.
- Benti mozgásnak a kismamajóga tökéletes.
- Ha tudod, hogy probléma számodra a visszeresség, akár mert látod, tapasztalod, akár mert a családban másnál is jelentkezett, érdemes speciális tornagyakorlatokat elsajátítanod gyógytornásztól, védőnőtől, hogy megelőzd a probléma kialakulását vagy súlyosabbá válását.
- Ne viselj szűk, szoros ruhákat – bár valószínűleg ez a pocak vagy a vizesedés miatt nem is komfortos.
- A már megjelent visszerekre, seprűvénákra nagyon jók a vadgesztenye-kivonatot tartalmazó krémek, gélek.
- Amikor teheted, pihenj feltámasztott lábbal, de ne ülj túl sokáig, rendszeresen mozgasd át magad.
4. Narancsbőr
A cellulit a legtöbb nő számára kihívást jelent (egyébként a férfiak egy része is küzd vele), de a terhesség alatt különösen nagy a kialakulás vagy a fokozódás kockázata. Persze, ilyenkor nem az a prioritás, hogy ezzel foglalkozzunk, de az is tény, hogy megelőzni sokkal könnyebb, mint eltüntetni – ahogy kezdődő állapotában enyhíteni is egyszerűbb, mint az erős, jól látható narancsbőrt halványítani. A terhesség alatti hormonális változások úgy hatnak a kötőszövetre, hogy az hajlamosabb lesz a narancsbőr kialakulására, a hideg időben pedig a bőr regenerációja lelassul, ezért fontos minderre fokozottan odafigyelni ebben az időszakban.
Így kezelheted:
- A mozgás ebben az esetben is nagyon fontos – akár napi fél óra séta is sokat számíthat.
- Ahogy a krémezés-masszírozás is, persze speciális, terhesség alatt is használható készítményekkel. Figyelem, kimondottan kozmetikai cellulitmasszázs vagy nyirokmasszázs terhesség alatt nem végezhető!
- Otthoni krémezéshez a gyógynövényalapú cellulit elleni készítmények, koffeines vagy borostyánkivonatot tartalmazó, mikrokeringést serkentő bedörzsölő gélek használhatók.
- Az optimális folyadékfogyasztásra fontos odafigyelni.
- Sokat segít, ha kerülöd a cukros, lisztes ételeket, és igyekszel minél több nyers zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani.
Ha bizonytalan vagy, várandósság alatt milyen kozmetikum lehet megfelelő bőrszárazságra, striák ellen, narancsbőrre vagy visszérproblémákra, akkor kérdezd meg a gyógyszerészt, orvost, védőnőt. Amíg erre nincs lehetőséged, keress olyan termékeket, amelyeken fel van tüntetve, hogy terhesség alatt is használhatók. Az alábbi összetevők dr. Kelen Ákos termékfejlesztő szakgyógyszerész szerint biztonságosak: ,,A panthenol és a centella mélyen hidratálják és védik a bőrt, a vadgesztenye-kivonatban található eszcin támogatja a vénás keringést, a koffein és a borostyánkivonat serkentik a mikrokeringést. Ezek az összetevők kíméletesen, mégis hatékonyan ápolják az érzékeny vagy hormonális változások által érintett bőrt, így az ilyen kozmetikumok a várandósság és a szoptatás időszakában is biztonsággal használhatóak, nem jelentenek semmiféle veszélyt az édesanyára és a magzatra sem.”