Család

Nagy hiba biztosra menni: Ilyen esetben semmit sem örököl a házastárs a vagyonból

Tény és való, hogy a házastársak sokkal jobb helyzetben vannak az öröklés szempontjából az élettársaknál, kivételek azonban az ő esetükben is vannak.
2024. Április 17.
haragban lévő házastársak

Hazánkban az öröklés szabályait a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hetedik könyve szabályozza, amely feketén-fehéren kimondja, hogy egy sajnálatos halálesetet követően örökölni végintézkedés alapján vagy törvény szerint lehet.

Kevesen tudják, hogy ha az örökhagyó élete során készített végrendeletet, amiben saját elképzelése szerint rendelkezik a vagyonáról, az öröklés rendjét már nem a törvény határozza meg, hanem a végrendelkezés. 

Ha az elhunyt ezt a lépést korábban nem tette meg, vagyis nem rendelkezett a hagyatékáról ügyvéddel vagy közjegyzővel közösen készített dokumentumban, akkor a Polgári Törvénykönyvben lefektetett öröklési rendet fogják figyelembe venni.

A törvény természetesen nemcsak az öröklés rendjére tér ki, hanem tartalmazza azokat az eshetőségeket is, melyek fennállásakor az örökösök elesnek a rájuk eső örökléstől, még akkor is, ha az örökhagyó gondoskodott a végrendeletéről.

Ezek az úgynevezett kiesési okok, melyek megléte esetén a hagyatékból kiesett örökös helyébe az őt követő törvényes örökös lép.

örökség

A Magyar Országos Közjegyzői Kamara, azaz a MOKK honlapján található összefoglaló szerint az öröklésből történő kiesési okok a következők:

  • Kiesik az öröklésből, aki nem éli túl az örökhagyót,
  • aki az öröklésre érdemtelen,
  • akit az örökhagyó az öröklésből – végintézkedésében – kizárt vagy kitagadott,
  • aki törvényes öröklésre jogosult, de az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben – egészben vagy részben – lemondott az öröklésről,
  • aki az örökséget visszautasította.

Mi jár a házastársnak örökösként?

Az elhunyt személy házastársát örökösként gyerek(ek) mellett is megilleti a holtig tartó haszonélvezeti jog azon a lakáson, amelyben az örökhagyóval együtt lakott, sőt az ott található berendezési és felszerelési tárgyakon. Fontos tudni, hogy ez a haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a leszármazók részéről nem igényelhető annak megváltása.

Ezen túlmenően jár neki egy gyermekrész az örökhagyó hagyatékából.

Ha az elhunytnak nem születtek gyermekei, vagy gyermekei valami miatt nem jogosultak az öröklésre, illetve a szülei sem élnek (vagy nem örökölhetnek), akkor a házastárs egyedüli örökösnek tekinthető.

Mikor nem örököl a házastárs?

Az örökhagyó házastársa nem részesülhet az örökségből, ha a halál bekövetkezésének idején nem éltek életközösségben, és annak helyreállítására nem is volt kilátás. Az örökhagyó házastársának az öröklésből való kiesésére az hivatkozhat a MOKK tájékoztatása szerint, aki a kiesés folytán maga örökölne, vagy a végintézkedéssel reá rótt kötelezettségtől vagy más tehertől mentesülne.

Nyitókép: Getty Images