Család

Zavar, hogy a gyerek barátai túl sokat lógnak nálatok? – Így kezeld a helyzetet

Jó dolog, ha a szomszédainkkal szoros kapcsolatot ápolunk és a gyerekek között is barátság alakul ki, de egy idő után terhes lehet, ha átjáróházzá válik az otthonunk. Hogyan lehet meghúzni a határokat és kezelni a helyzetet anélkül, hogy megromlana a viszony?
2025. Április 15.
Fotó: GettyImages

Fotó: GettyImages

Sok esetben kényelmes lehet, ha a gyerek kis barátai csak pár lépésre laknak tőlünk, de előfordulhat, hogy a szomszéd családdal nem egyenlőek a feltételek, például ha nekik több gyerekük van. Néha még a sajátunk is túl sok lehet, hát még ha plusz 2-3 vagy annál is több gyerek zsibong egyszerre a lakásban, ráadásul gyakrabban, mint szeretnénk.

Egy idő után ez frusztráló lehet, ilyenkor muszáj meghúzni a határokat. Ennek pedig nem kell a jószomszédi viszony végét jelentenie, kedvesen és határozottan is fel lehet állítani a szabályokat.

A különböző nevelési stílusok összehangolása

Nagy eséllyel van különbség aközött, ahogy a szomszédaid és te a gyereknevelésről gondolkodtok. Lehet, hogy ők szabadabban és lazábban kezelik a gyerekeket, ezért finoman jelezni kell nekik, hogy nálatok más a helyzet. A határok kijelölésének egyik módja lehet, ha megkérdezed a szülőket, hogy milyen szabályaik vannak, amikor a gyerekeik nálatok vannak, és te is megoszthatod a saját szabályaidat. Például mondhatod, hogy nálatok a gyereknek mindig engedélyt kell kérnie, mielőtt átmegy játszani, és hogy bizonyos időre haza kell érnie. Ezzel azt kommunikálod, hogy a szabályok fontosak számotokra, és megtudhatod, náluk mi a helyzet.

Közösségi élet vs. magánélet

A bizalmas kapcsolatok és barátságok kincset érnek manapság és fontos ápolni őket, de lehet, hogy a szomszédainkkal más személyiségtípusok vagyunk és ez okozhat kellemetlenséget. Míg ők azonnal felhívásnak gondolják, ha meglátnak minket a kertben, lehet, hogy mi csak egy kis privát időtöltésre vágyunk a saját családunkkal.

Az ilyen szituációkat azonban kezelni kell, mert senki nem akarja kényelmetlenül érezni magát a saját otthonában. És igen, nehéznek tűnhet erről beszélni a szomszédokkal, mert konfrontálódni sem szeretnénk, de nem célravezető szorongani amiatt, hogy megsértjük őket. Lehet tapintatosan, de érthetően új szabályokat felállítani.

Tippek a pszichológustól

Egy jó stratégia, ha nemet mondunk egy jövőbeli lehetőséggel: „Most családi időnk van, így ez nem alkalmas, de holnap délután jó lehet. Ha a másik család továbbra sem tartja tiszteletben a határaidat, lehet, hogy szintet kell lépned, és bevezetni egy menetrendet. Gondold végig, mi működhet a ti családotoknak – például kijelölhettek bizonyos napokat, amikor lehet játszani a szomszédokkal, vagy megadhattok konkrét időpontokat, mint például vacsora előtti pár óra. Lehet, hogy furcsának tűnik a korábbi szabadabb rendszer után, de az eddigi módszer nem vált be, és egy menetrend mindenkinek segít, hogy tudja, mire számíthat” – javasolja Emily Edlynn klinikai pszichológus a Parents.com oldalán.

A határozottságod jó példa a gyerekeknek is

Határokat szabni és nemet mondani másoknak egy fontos készség, amit gyakorolni kell, így nem is tehetnél jobbat a saját gyerekeddel sem, mint hogy példát mutatsz neki. Bármennyire is fontos számunkra, hogy figyelmesek legyünk mások érzéseivel, azzal is törődnünk kell, hogy a saját szükségleteinket előtérbe helyezzük, hiszen ez a kulcsa a mentális jóllétnek. Bármilyen csábító is elkerülni egy szomszédi konfliktust, lehet, hogy így évekig együtt kell élned egy olyan helyzettel, ami nem működik a családod számára. Megéri most kezelni a problémát azzal, hogy meghúzod a saját határaidat, és ezeket világosan és kedvesen kommunikálod a szomszédaid felé. Ez nemcsak hosszú távon teremt nagyobb harmóniát, hanem azt is megmutatja a gyermekednek, hogy a családi idő értékes – tanácsolja a szakember.