Egyéb

9 szuper tipp a gyengéd neveléshez

Mindannyian szeretnénk a lehető leghatékonyabb módon nevelni a gyerekeinket és jól kezelni a nehéz helyzeteket, ehhez hoztunk 9 gyakorlati tippet, példákkal.
2022. Augusztus 22.
Kép: MoMo Productions/Getty Images

Szülőként természetes, hogy arra törekszünk, hogy mindig a lehető legnyugodtabban, legodaadóbban neveljük a gyerekeinket, ám akadnak olyan helyzetek, amik kizökkenthetnek minket, ilyenkor tanácstalanná, vagy dühössé válhatunk. Ebben segíthet a gyengéd nevelés, hogy mi is ez? Egy kölcsönös tiszteleten és empátián alapuló nevelési módszer.

Legfontosabb alappillérei a kommunikáció, a gyermek érzéseinek megismerése és elismerése, és a dicséret. Mutatunk 9 gyakorlati példát, hogy hogyan lehet alkalmazni.

Elindulás

Mindenkinek ismerős lehet az a helyzet, amikor indulni kellene, már minden össze van szedve, de a gyerek megmakacsolja magát és valami mást csinál, vagy egyszerűen nem hajlandó kimenni az ajtón és hiszti lesz belőle. A szakértő szerint, ennek megelőzésében segíthet, ha a gyereket bevonjuk a készülődésbe és felkészítjük az indulásra, például így. “Hamarosan el kell mennünk a boltba, hogy ételt vegyünk, ehhez fel kell venned a cipődet, szólj a kedvenc plüssödnek is, hogy indulunk”.

Képernyőidő befejezése

Abból is gyakran hiszti van, amikor a gyerek nem nézheti tovább a tévét, vagy már nem játszhat a tablettel/telefonnal. Ezt úgy lehet megelőzni, ha előre megbeszéljük, hogy csak 15 percet játszhat vele, és azt is, hogy utána mi lesz a következő tevékenység, például, “amikor befejezted a tabletezést játszol a dínókkal”, Nem jó, ha drasztikus az átmenet, például evés vagy alvás jön utána, mert, akkor tiltakozni fog.

Tömegben is biztonságban

Ha a gyerek hajlamos elszaladni tőlünk, vagy elcsámborogni, fontos, hogy elmagyarázzuk neki, hogy miért kell a közelünkben maradnia. “Csak addig mehetsz el, ameddig látsz engem, távolabbra nem, hogy ne veszítsük el egymást”. Fontos, hogy értse, miért van erre szükség. Ha mégsem teszi így, hajoljunk le hozzá szemmagasságban és emlékeztessük, mit beszéltünk meg.

Vége a játéknak

Nehéz pont lehet például, amikor el kell hagynunk a játszóteret. Ilyenkor segíthet, ha tudatosítjuk a gyerekben, hogy megértjük őt. “Tudom, hogy nehéz, tudom, hogy szomorú vagy, de most haza kell mennünk, holnap újra visszajövünk”.

Napirend betartása

Mindannyian igyekszünk egy napirendet kialakítani és betartani a gyerekkel. Pl. játék után összepakolás, vacsora, fürdés, mese, alvás. Fontos, hogy ne egyszerre próbáljuk tudatosítani benne a lépéseket, hanem mindig a következőt hangsúlyozzuk, “játszottál a babákkal, most összepakolunk. Szépen segítettél összepakolni, ügyes vagy, most jöhet a vacsora…”

Vásárlás

A közös vásárlás többek között azért lehet nehéz, mert a gyerek kiválaszt és akar dolgokat. Fontos, hogy ne hagyd, hogy bűntudatot keltsen benned, ha ezeket nem veszed meg neki, hiszen tudod, hogy nincs rájuk szükség. Lelkiismeretfurdalás nélkül próbáld elterelni a figyelmét.

Evés

Gyakori probléma, hogy a gyerek nem akar enni, vagy nem ül le például a vacsorához. Ezen úgy lehet segíteni, ha, az ő szintjén, elmagyarázzuk neki, miért fontos dolog az étkezés, és az, hogy ilyenkor együtt van a család. Érdemes lehet bevezetni valami olyan rituálét is, amit ő is szeret, például közben mindenki elmeséli a legviccesebb dolgot a napjából.

Szabályok

Bizonyos játékok, tevékenységek szabályokhoz kötöttek, például csak úszógumival mehet be a vízbe stb. Magyarázzuk el neki, hogy erre miért van szükség, ha pedig nem tartja be, szóljunk rá, hogyha ez továbbra is így megy, letiltjuk a tevékenységről. Ha továbbra sem követi a szabályainkat, tartsuk be, amit ígértünk.

Alvás

Az alvás, aludni térés témaköre sokszor vitás lehet a gyerekkel. Itt fontos, hogy kialakítsunk egy rutint, legyen kiszámítható számára az esti menetrend. Ha kiesnénk ebből, próbáljuk meg visszaterelni a gyereket a megszokott lépésekhez.

Forrás: Parents