Egyéb

Kismamák gyakori panasza: az aranyérbetegség

Az aranyérbetegség legfőbb előidézője a velünk született hajlam, de a szülés és a várandósság is elősegítheti a kialakulását.
2011. Június 06.

Általában a mozgásszegény életmód, a rostban és a folyadékban szegény étrend, a megerőltető fizikai munka, az ülőmunka és a helytelen székelési szokások is ludasak. Aki hajlamos rá, annál terhesség idején fokozódhatnak és a szülést követően is jelentkezhetnek a bántalmak: a várandósság, a szülés és a gyermekágyas időszak mind növeli a betegség kialakulásának kockázatát. Amikor a végbélnyílás tájékán levő vénás érhálózat egyes szakaszai kitüremkednek, viszketés, vérzés, ebből fakadó székelési problémák, diszkomfort érzés alakul ki.

Legfőbb oka, hogy a hormonális változások miatt puhábbá válik az erek fala, de okozhatja a harmadik trimeszterre jellemző székrekedés is. Tovább rontja a helyzetet a megnövekedett méh, amely nagyobb nyomást gyakorol a csípőtáji erekre, és gyakorta akut trombózissal nehezíti a kismama mindennapjait. Ilyenkor a végbél tökéletes zárásáért felelős belső aranyeres párnákban található visszérfonatok kóros mértékben kitágulnak, a kötőszövet megnyúlik, a nyálkahártya megduzzad. Kellemetlen és nem ritkán fájdalmas tünetek ezek, de van rá segítség és természetes megoldás.

De mi is az az aranyér?

Az aranyeres csomók olyan vénatágulatok, melyekben véralvadék képződhet, és ez bizony fájdalommal jár. A csomó önmagában csak anatómiai rendellenesség, betegséggé akkor válik, ha begyullad vagy vérezni kezd. A gyakori vérzés krónikus vérszegénységhez vezethet, ami a baba egészségére is kihathat, ezért sem szabad elhanyagolni az eleinte csak figyelmeztető jellegű tüneteket.

Változtasson életmódján!

A növényi rostokban gazdag diéta, vagyis a gyümölcsök, zöldségek, gabonák, teljes kiőrlésű pékáruk étrendbe illesztése elősegíti a bélműködést, rendszeressé teszi a székletürítést. A megfelelő mennyiségű, naponta két-két és fél liternyi folyadék (főképp ásványvíz és gyógyteák) bevitele lágyítja a székletet, elkerülhetővé teszi a fájdalmas székrekedést. A rendszeres testmozgással több célt lehet egyszerre elérni: élénkíti a vérkeringést, segíti a bélműködést, és segít megőrizni a jó kondíciót a babavárás időszakában. A záróizmok tréningje is igen jó hatású.Aranyeres panaszok mellett különösen fontos a fokozott higiénia. Jó hatású a fertőtlenítő és gyulladásgátló kamillás vagy zsályás ülőfürdő.

Az alsómedencei izmok erősítésére szolgáló gyakorlat:

  • tíz másodpercre szorítsa meg fenékizomzatát, majd lazítson
  • öt-hat alkalommal ismételje meg naponta többször is!

Az elhelyezkedés meghatározza a kezelés módját

Az aranyérnek létezik külső és belső formája, attól függően, hogy a végbél záróizmától merre helyezkedik el a duzzanat. A külsőnél a krém, a belsőnél a végbélkúp a legcélravezetőbb, az együttes alkalmazás pedig nem csupán a tüneteket szüntetheti meg, de a betegség súlyosbodását és a szövődmények kialakulását is gátolja.

Mit tegyünk, ha már kialakultak a tünetek?

Kismamák gyakori panasza: az aranyérbetegség

A már kialakult tüneteket hatékonyan kezelhetjük Reparon® végbélkúppal és kenőccsel. A Reparon® készítmények hatóanyaga olyan elölt baktériumkultúra, mely a bőrön és a nyálkahártyán felszívódva természetes immunválaszt generál, és csillapítja a gyulladást. A kombinált kezelés (kenőcs és kúp együttes alkalmazása) eredményeként meggátolhatjuk a szövődmények kialakulását. Fontos, hogy a Reparon® más gyógyszerek egyidejű alkalmazását nem befolyásolja, ráadásul terhesség és szoptatás idején is alkalmazható.

Kismamák gyakori panasza: az aranyérbetegség

Vény nélkül kapható gyógyszer, hatóanyaga: elölt E.Coli

További információért kattintson: www.reparon.egisvenynelkul.hu

A kockázatokról és mellékhatásokról

olvassa el a betegtájékoztatót,

vagy kérdezze meg kezelőorvosát,

gyógyszerészét!