Facebook posztjában figyelmeztet Dr. Kőnig Róbert, a Szent János Kórház gyermeksebésze a trambulin veszélyeire. Azt írja, hogy az elmúlt 2 hónapban mintha mindenki trambulint vett volna, legalábbis erre következtet azokból az esetekből, amelyekkel munkája során találkozott: törések, operációk, ín- és szalagszakadás, váll- és kulcscsonttörések.
- Kapcsolódó: Óvatosan a trambulinnal 6 éves kor alatt!
Dr. Kőnig Róbert gyermeksebész 6 éves kor alatt semmiképp nem ajánlja a trambulint, sőt, egyenesen veszélyesnek és károsnak tartja. Hogy miért? A gyermeksebész így fogalmaz: “Mert a 6 év alatti gyermekek váz-izomrendszere nincsen felkészülve arra a rengeteg ismételt becsapódásra, amit a trambulinozás közben elszenved. A csontjaik nem olyan erősek, és merevek mint a nagyobb gyerekeké vagy a felnőtteké, könnyebben elfáradnak és eltörnek. A hányásos rosszullétek náluk gyakoribbak.”
Sőt, egyenesen betiltaná a használatát, egyébként nem csak ő, hanem az American Academy of Pediatrics és a Safe Kids Canada is. Dr. Kőnig azt írtja, hogy a trambulinozás nem játék, hanem “egy akrobatikus sportszer. A trambulinozást 1936-ban George Nissen cirkuszi akrobata(!) vezette be. Az 1950-es évek óta a trambulinok szabadidős használata drámai módon megnőtt, különösen Észak-Amerikában, Európában és Ausztráliában. Az Egyesült Államokban a háztáji trambulin értékesítése meghaladta az 500.000 darabot évente és ez az adat 2007-es(!!!). Azóta mindenhol tovább nőt a háztáji trambulinok száma. A fenti sérülések egy kivétellel háztáji trambulinon történtek, magyarul otthon vagy a szomszédban.”
Ha nem is tiltjuk be, a gyermeksebész arra kéri a szülőket, hogy legalább tanuljuk meg jól használni a trambulint, hogy a lehető legbiztonságosabb legyen. Ezekre figyeljünk:
- Egyszerre csak egy gyerek használja,
- Szülői felügyelet mellett használják a gyerekek,
- 6 éves kor alatt ne ugráljanak benne a gyerekek
- Mindig legyen biztonsági háló és párnázottak legyenek a rúgófedők
- Fáktól messze állítsuk fel a trambulint, a kert legalacsonyabb pontján
- Elsősegélyt nyújtsunk, ha baj van