Annak ellenére, hogy a munkahelyi elégedettség bizonyos mértékben a fizikai egészségi állapotot is befolyásolja, hatása különösen a mentális egészségre nézve bizonyul erősnek.
„Kiderült, hogy a munkahelyi elégedettség kumulatív hatást gyakorol az egészségünkre, ami a negyvenes éveink elején jelenik meg” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Jonathan Dirlam, az Ohiói Állami Egyetem szociológusa.
Az állással kapcsolatos érzések az emberek mentális egészségére gyakorolta a legnagyobb hatást. A korai pályafutásuk alatt végig alacsony munkahelyi elégedettséggel rendelkezők csoportjába tartozó emberek mind az öt vizsgált mentális egészségügyi területen alacsonyabb pontszámot értek el. Ezek a személyek a depresszió, az alvászavarok és a szélsőséges aggodalom magasabb szintjéről számoltak be, és nagyobb valószínűséggel diagnosztizálták őket érzelmi rendellenességekkel, illetve alacsonyabb pontszámot értek el az általános mentális egészséget vizsgáló teszten.
Azok, akiknek a munkahelyi elégedettsége magasabban indult, de korai pályafutása alatt lecsökkent, nagyobb valószínűséggel tapasztaltak alvászavarokat és szélsőséges aggodalmat, valamint értek el rosszabb eredményt az általános mentális egészséget vizsgáló teszten, mint azok a személyek, akiknek munkahelyi elégedettsége tartósan magas maradt. A depresszióval kapcsolatos pontszámukra azonban ez nem gyakorolt hatást, ahogyan az érzelmi rendellenességekkel való diagnosztizálás valószínűségére sem.
Azon személyek esetében, akik munkahelyi elégedettségi pontszáma a korai pályafutásuk alatt folyamatosan emelkedett, az összehasonlításban nem mutattak ki semmilyen egészségügyi panaszt.
Forrás: Medipress