
Kép: Getty Images
Mi válthat ki allergiát?
Az allergia az immunrendszer túlműködését jelenti, a szervezet olyan anyagok ellen kezd el védekezni, amelyek a többségre teljesen ártalmatlanok. Azokat az anyagokat, amelyekre allergiások vagyunk, allergéneknek nevezzük. Sok minden válthat ki allergiát:
- Nagyon gyakori a légúti allergia, ide tartoznak a pollenek, a por és a gombaspórák. Belélegzésük váltja ki a tipikus allergiás tüneteket, mint orrfolyás, szemviszketés, tüsszögés.
- A gyógyszerek hatóanyagai is kiválthatnak allergiás reakciót. Ilyenkor testszerte csalánkiütés, viszketés, arc-, szem-, ajakduzzanat jelzi az allergiát. Ritkán nagyon súlyos formában zajlik az allergiás reakció és anafilaxiás sokkot is okozhat.
- Vannak kontaktallergének, amelyek a bőrünkkel érintkezve okoznak allergiát, ilyenek lehetnek a fémek vagy a kozmetikumok egyes összetevői is.
- Egy nagy csoportot képviselnek az ételallergének: bizonyos élelmiszerek elfogyasztás után gyomorpanaszokat, hasmenést, kiütéseket vagy akár légzési nehézségeket, súlyos esetben anafilaxiás sokkot okozhatnak.
Ha jelentkeznek a tünetek, ingyenes kivizsgálás is elérhető
Ha allergiás tünetek jelentkeznek, első az akut panaszok kezelése, majd megtalálni a kiváltó okot. Súlyos esetben, anafilaxiás sokknál természetesen azonnal mentőt kell hívni. Ha azonban nem áll fenn ennyire súlyos tünet, de allergiagyanús a problémánk vagy a gyerekünknek, akkor mindenképp indokolt az allergiavizsgálat, amit a társadalombiztosítás terhére is elvégeztethetünk.
Első körben a házi orvoshoz kell elmenni, ő fog beutalót adni az allergológiai vagy gasztroenterológiai szakrendelésre. Az allergiavizsgálat során sor kerülhet vérvételre, Prick-tesztre (bőrpróbára), H2 kilégzési tesztre. Az allergiavizsgálatok palettája ma már nagyon széles, így pontos diagnózis állítható fel.