A CDC (Amerikai Járványügyi- és Megelőzési Központ) az ADHD gyakoriságának alakulását vizsgálta meg az amerikai gyermekkorú populációban, írja az Orvostovábbképző Szemle.
A kutatásból az derül ki, hogy az Egyesült Államokban 2022-ben körülbelül egymillióval több 3-17 éves gyermeknél állapítottak meg ADHD-t, mint 2016-ban. Ez azt jelenti, minden kilencedik gyermeket ADHD-val diagnosztizáltak, ami a teljes korcsoport 11,4 százaléka ráadásul 58 százalékuknál a figyelemhiányos zavar közepes vagy súlyos fokú.
A tanulmány azt is feltárta, hogy az amerikai ADHD-s gyermekek 77,9 százalékának van legalább egy társbetegsége, körülbelül felük kapott valamilyen ADHD-gyógyszert, 44,4 százalékuk pedig viselkedésterápiában részesült.
Érdekesség, hogy a cikk írásának időpontjában Magyarországon is készült egy olyan doktori értekezés, amelynek megállapításai alátámasztják a fenti eredmények egy részét. A Velő Szabina által készített PhD dolgozat (ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar) megállapításai szerint az ADHD-val diagnosztizált gyermekek több, mint 80 százalékánál az ADHD mellett legalább egy komorbid, azaz társuló kórkép azonosítható, míg 50 százalékuk legalább két komorbid kórkép áll fenn.
„Az ADHD-val kapcsolatos tudatosság az utóbbi időben jelentősen megváltozott. Az ADHD-t korábban olyan rendellenességként írták le, amelynek középpontjában a könnyen megfigyelhető hiperaktív-impulzív tünetek álltak, és úgy gondolták, hogy elsősorban a fiúkat érinti” – írják az amerikai kutatás szerzői. „A figyelemkontrollal kapcsolatos tudatosság növekedésével az ADHD-t egyre gyakrabban ismerték fel a lányok, serdülők és felnőttek körében is.”