Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gége Központ orvosát a tartós orrdugulás következményeiről és kezeléséről kérdeztük.
Az orrlégzés szerepe
Orrunk a szaglás mellett jó néhány fontos funkciót is betölt. Ha az orrunkon át vesszük a levegőt, akkor az orrjáratokban van ideje felmelegedni, párásabbá válni, mire a tüdőnkhöz ér a belélegzett levegő. Az orrbemenetben levő finom orrszőrök megszűrik a nagyobb szennyeződéseket, az orrnyálkahártya által folyamatosan termelt váladékban a mikro méretű idegen anyagok megtapadnak, és a csillószőrös hám működése következtében a garat felé távoznak.
Mi történik, ha nem az orrunkon át lélegzünk?
A szabad orrlégzés biztosítása nagyon fontos annak érdekében, hogy ne kapjunk el további betegségeket azzal, hogy a szánkon vesszük a levegőt. Ilyenkor a levegő nem tud felmelegedni, nincs ami megszűrje, emellett a torkunk is könnyebben kiszárad, az irritált nyálkahártya pedig védtelenebb a kórokozókkal szemben. Az orrdugulás tehát nem pusztán kellemetlen, de komoly szövődményei is lehetnek.
- Kapcsolódó: 5 ok, ami miatt reggel orrdugulással ébredsz
Mi okozhat tartós orrdugulást?
A krónikus orrdugulás leggyakoribb okozói a légúti allergiák, az orrpolip, vagy heveny felső-légúti gyulladások, orrmelléküreg-gyulladás lehetnek. Gyakori eset, hogy a beteg vény nélkül vásárolható orrcseppeket huzamosabb ideig használ az orrdugulás megszüntetésére, ám az előírt időn túl alkalmazva végül épp ezek a készítmények okoznak orrdugulást – mesél tapasztalatairól dr. Augusztinovicz Monika, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy ha egy héten túl is fennálló orrdugulást tapasztalunk, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz. A fül-orr-gégészeti kivizsgálás fényt deríthet a háttérben álló okokra, majd ettől függően gyógyszerekkel vagy műtéttel megszüntethető a probléma és megelőzhetők a szövődmények.
Forrás: Fül-orr-gége Központ