Íme néhány tipp, amivel növelheted a 4-5 éves gyermeked kommunikációs készségeit:
- Beszélgess vele a napi tevékenységekről
- Beszéljétek át az együtt elolvasott könyveket, az együtt megnézett meséket. Miért tetszett neki? Ki volt a kedvenc szereplője? Mit tanult a történetből?
- Tarts könyveket, újságokat olyan helyen, hogy a gyerek könnyedén hozzáférjen
- Ebben az életkorban a gyerekek már megértik, hogy a betűkön és számokon keresztül tudjuk kifehezni a valódi gondolatainkat, és hogy tulajdonképpen mi mindenre használható a beszéd: mesélésre, tájékoztatás nyújtására, stb. A legtöbb gyerek már tudja a családtagok nevét, egyéb személyes adatait. Gyakran játszanak a szavakkal és adnak elő különböző történeteket.
- A mondataik már átlagosan 5 szóból állnak, a szókincsük pedig 1000-2000 szóból áll körülbelül. Ilyenkor a gyerekek beszéde már teljesen érthető, igaz, előfordulhat, hogy néhány betűt hibásan ejtenek ki, esetleg dadognak – különösen a fiúk.
Ha probléma van
Ha azt gyanítjuk, hogy probléma van a gyerek beszédfejlődésével, vagy a hallásával, mindenképp vigyük őt orvoshoz. A hallásvizsgálat lesz valószínűleg ilyenkor az első lépés, hogy kiderüljön, van-e a kicsinek halláskárosodása. Ha a beszédfejlődéssel van gond, az is lehet, hogy pszichológus tud majd segíteni a gyereknek.
A legtipikusabb kommunikációs problémák
A 4-5 évesek között ezek a legjellemzőbb problémák:
- nem tud kérdezni, vagy kérdésre válaszolni
- nehézséget okoz a beszélgetés
- szegényes szókincs
- nem boldogul az oviban, bajban van a színekkel, számokkal
- dadogás
- nem megy a mondatalkotás
- nem tiszta beszéd
Néhány gyerek kinövi ezeket a problémákat, másoknak logopédusra van szüksége. A gyerek orvosával mindenképp érdemes konzultálni, hiszen ő tudja megmondani, hogyan lehet kezelni ezeket a tüneteket.
(via)
Kapcsolódó cikkeink beszédfejlődés témában: