„Évekkel ezelőtt történt. Egy dunántúli város művelődési házába szerveztek gyermekjogi programot a helyi szakemberek előadásokkal, szakmai beszélgetésekkel. Az egyik meghívott a Hintalovon munkatársa volt, aki előadásában a gyerekekkel szembeni szexuális erőszak témáját is érintette. Beszélt a pedofíliáról, azokról a tévhitekről, amelyek az elkövetőket övezik, és arról, hogy milyen fontos lenne nemcsak szakembereknek, hanem mindenkinek jobban érteni a jelenséget” – mesél egy esetéről közleményében a Hintalovon Alapítvány.
„A program lezárult, a kollégánk visszatért és folyt tovább a megszokott munka, amikor egyszer csak levél érkezett. Egy nyugdíjas rendőr írt, hogy az előadás közben végig nem hagyta nyugodni a gondolat, hogy az unokája talán érintett lehet. A kisfiú egy ideje fura dolgokat rajzolt, és olyan történeteket mesélt, amiket senki sem értett. A viselkedése is megváltozott, de úgy voltak vele, hogy majd elmúlik. Az előadás után azonban hazament, elkezdte kérdezgetni az unokáját, odafigyelni arra, amit a gyerek mesél, visszakereste a rajzait. Másnap bement a rendőrségre a volt kollégákhoz, és feljelentést tett. Ez alapján büntetőeljárás indult az egyik rokonnal szemben, aki korábban rendszeresen vigyázott a kisfiúra.”
A levél egyszerre volt szomorú és dühös, hogy ilyen megtörténhetett; meg hálás és reményteli, hogy a bántalmazást le lehetett állítani – teszik hozzá az alapítvány szakemberei.
A közelmúltban egyre nagyobb az ijedtség a téren, hogy vajon meg tudjuk-e védeni gyerekeinket a bántalmazóktól – éljenek bár családban vagy intézményben. Főként, mivel az arra hivatott rendszer képviselői sem állnak mindig a helyzet magaslatán.
A Hintalovon Alapítvány igyekszik mindenkit megnyugtatni. Mint írják, valóban nagy a baj, ám ők képesek támogatást adni a szülőknek és szakembereknek a minél nagyobb biztonság eléréséért. Összegyűjtötték a naprakész tudást arról, hogy kik azok a pedofilok, miért válik valaki szexuális ragadozóvá, és elkészítettek egy olyan rövid, tényekre és adatokra alapozott, közérthető nyelven megfogalmazott képzést, ami mindenkinek segíthet abban, hogy jól értse a jelenséget.
Az online képzés mintegy másfél óra alatt elvégezhető, és bárki regisztrálhat rá. „Legyél a hősünk, aki fel tudja venni a harcot a gyerekbántalmazás ellen!” – teszik hozzá.