Gyerek

Így tanítsd meg a gyereknek, hogy hibázni nem a világvége

Óvodás és kisiskolás korban az érzelmek különösen fontos szerepet kapnak. Ahhoz, hogy a gyerekek önmagukkal és a környezetükkel is harmóniában éljenek, elengedhetetlen, hogy megértsék, kezeljék és kifejezzék azokat.
2024. December 16.

„Tévedni emberi dolog, sőt talán nincs is emberibb dolog a tévedésnél. Mégis nagyon nehéz felismerni, beismerni, elfogadni, vállalni. Az pedig a legritkább esetben merül fel bennünk, hogy a hibákból akár tanulni is lehet. Pedig ez lenne a lényeg. Csakhogy valójában nem nagyon tudunk mit kezdeni azzal, ha a gyerekeink hibáznak, olykor indokolatlanul megharagszunk érte” – mondja Szél Dávid pszichológus, az Ölelj meg! könyvsorozat állandó szakértője.

Így tanítsd meg a gyereknek, hogy hibázni nem a világvége

Mint mondja, ilyen helyzetekben kicsit talán magunkra haragszunk: „Mintha a gyerekeink tökéletlenségében a saját tökéletlenségünket látnánk, és nem is tudjuk, melyiket nehezebb elfogadni. Csak hát a valóság az, hogy senki sem tökéletes. És ez így van rendben.

Épp ezért lenne nagyon fontos megtanítani a gyerekeinket arra, hogy szabad, sőt szükséges is hibázni. Nem azért, hogy kifejezetten örüljünk a hibáknak, és nem is azért, hogy többet ugyanaz a hiba ne fordulhasson elő, mert elő fog, ez egészen biztos. Hanem azért, hogy megmutassuk a hibákban rejlő fejlődési, tanulási lehetőséget.

Hogy ne a kudarcot erősítsük, hiszen azt a gyerekek nagyon hamar, meglepően hamar megértik, hogy valamit elrontottak. Szülőként már csak ezért sem az a feladatunk, hogy kizárólag a hibára fókuszáljunk. Így aztán – ahogy azt ebben a sorozatban már megszokhattuk – Shona Innes szavai és Agócs Írisz rajzai nemcsak a gyerekeinkhez, hanem hozzánk, szülőkhöz is szólnak. Hátha így a gyerekeink mellett magunkat is megtanítjuk arra, hogy ér hibázni, ér a hibákból tanulni” – folytatja Szél Dávid Shona Innes Minden hiba kinyit egy ajtót című új gyermekkönyv kapcsán.

A könyv, ami megtanít hibázni

Shona Innes népszerű Ölelj meg! sorozatának kötetei kisgyerekeknek segítenek megbirkózni a felnőttek számára is nehezen emészthető kérdésekkel. Az ausztrál pszichológus sokféle komoly témáról írt már mesekönyvet, melyekben bőven akadnak hasznos tanácsok a szülőknek és érdekes gondolatok a gyerekeknek. A családról, az elmúlásról, a rosszkedvről, a gondolatok erejéről, a haragról, a barátságról, a válásról az önelfogadásról vagy a társas kapcsolatokról szóló kötetek hiánypótló alkotások, mert egyszerűen, érthetően magyaráznak meg lényeges kérdéseket, komolyan veszik a gyerekek problémáit.

Így tanítsd meg a gyereknek, hogy hibázni nem a világvége

A legújabb kötet a hibákról és a hibázásról szól – egy olyan témáról, ami mindannyiunk életében meghatározó. Arra világít rá, hogy hibázni nemcsak ér, de nagyon fontos is! Merthogy minden elrontott esemény után kinyílhat egy ajtó, ami mögé szuper izgalmas bekukucskálni. Mit lehetett volna másképp tenni? Más hogyan szokott ilyenkor viselkedni? Milyen lehetőségek nyílnak meg egy hibázás után? Csak néhány kérdés, amire választ kaphatnak a kicsi-nagy olvasók a kötetből, ha benéznek amögé az egyedi ajtó mögé, ami feltárul előttük.

Fotó: Getty Images