A kormány honlapjára felkerült a három javaslat „társadalmi egyeztetésre”, amellyel átalakítanák a rendszert, vette észre a Hvg.hu.
Így nézhetnek ki a változások márciustól:
- 14 év alatt ingyen lehet utazni.
- A jegyeknél diákkedvezményt eltörlik, helyette 14-25 év közötti egységesen 50 százalékos kedvezményt adnak. Vagyis aki most 14-25 év közti diák, az semmilyen változást nem fog érezni, az ennél idősebb diákok bukják a jegyre kapott kedvezményüket, viszont aki már nem tanul, de nincs 25 éves, az is féláron utazhat.
- A bérletnél továbbra is jár a diákigazolvánnyal a 90 százalékos támogatás, mint eddig.
- Külföldi állampolgár magyar igazolvánnyal eddig 90 százalékos kedvezménnyel utazhatott évente négyszer oda-vissza, mostantól ők ingyen utazhatnak, évi 12-szer Magyarországon belül.
- Ingyenesen utazhatnak a nagycsaládosok, de ugyanilyen kedvezményt kapnak a sajátos nevelési igényű gyerekek, a szociális intézményben gondozottak, illetve legfeljebb két kísérőjük, valamint a bentlakó gondozottak látogatói az intézmény székhelye és a lakhelyük között. Ez jár mostantól az ellátottak utazási igazolványával is, valamint a menekültek, a vakok, a hallássérültek, a súlyosan fogyatékosok, a hadirokkantak, valamint kísérőik.
- A közalkalmazottak, az egyházaknál és a civil szervezeteknél dolgozók ugyanúgy 50 százalékos kedvezményt kapnak, mint eddig, azonban most már nem évi 12 alkalomra korlátozzák ezt, hanem korlátlan mennyiségben utazhatnak így.
- Eddig azok, akik munkát kerestek és támogatott képzésen vettek részt, a lakhelyük és a képzés helye között 90 százalékos kedvezményt kaptak. Mostantól ez nem lesz meg a távolsági közlekedésben, csak a helyiben marad kedvezményük.
- A gyerekek csoportos kedvezményeinél eddig változó volt, hogy 50 vagy 90 százalék kedvezmény járt-e a kísérőknek, mostantól viszont a kísérők ingyen utazhatnak: óvodásoknál 10 gyerekre három, 10 éven aluliaknál 10 gyerekre 2, 10 éven felüliekre 10 gyerekre 1 kísérő mehet ingyen, akkor, ha előre bejelentették az utazást, és legalább hat gyerek utazik.