A kutatók szerint a pandémia miatti lezárások rendkívül negatív hatással voltak a gyerekek látására, mivel sokkal több időt töltöttek a képernyő előtt és kevesebbet a szabadban – írja a BBC.
„Az új bizonyítékok arra utalnak, hogy lehetséges összefüggés van a világjárvány és a fiatal felnőttek látásromlásának felgyorsulása között” – állítják a kutatók.
A rövidlátás egyre növekvő globális egészségügyi probléma, amely 2050-re több millió gyermeket fog érinteni, figyelmeztet a tanulmány. A legtöbb rövidlátó gyerek Ázsiában van: Japánban a gyermekek 85, Dél-Koreában pedig 73 százaléka rövidlátó, de a kínai és orosz gyerekeknek is több mint 40 százaléka érintett. Míg Paraguayban és Ugandában volt a legalacsonyabb a rövidlátás előfordulási aránya. A kutatás hat kontinens 50 országában vizsgált meg több mint ötmillió gyermek és tinédzser adatait: a rövidlátás előfordulása 1990 és 2023 között megháromszorozódott.
A rövidlátás általában az iskolakezdést után jelentkezik először, és addig romlik, amíg a szem növekedése meg nem áll, vagyis körülbelül 20 éves korig. Rizikótényező, ha a gyerekek sok időt töltenek könyvek olvasásával és képernyők előtt, ami megterheli a szemizmokat.