Gyerek

Trükkök, hogy kevesebb por legyen a gyerek körül

A por nem szép látvány, de eltávolítása nem csak esztétikai okokból különösen fontos. A poros közegekben elszaporodó poratkák ürüléke, légzési nehézséget, bőrirritációt, sőt, allergiát is okozhat.
2020. December 16.
A plüssöket is érdemes időnként kimosni! Fotó: Getty Images

Ezért kulcsfontosságú, hogy otthonunkat – főleg a gyerekszobát – gyakran és megfelelő technikával portalanítsuk. Mindannyian jól tudjuk, hogy a port soha nem lehet teljesen “legyőzni”. Még a legtisztább, naponta alaposan feltakarított otthonokban is újra és újra felbukkan. Ám ha gyakran és a megfelelő eljárással takarítunk, és egy-két porűző trükköt is bevetünk, akkor sikeresen visszaszoríthatjuk térnyerésének és ezáltal a poratkatelepek létrejöttének esélyeit.

Miért is fontos ez? A por mindennapjaink része, az otthonunk levegőjében keringő apró részecskék (kintről behordott, megszáradt sár, növényi pollenek, papír- és textil részecskék, emberi és állati hámsejtek, szőr és haj) összessége. A por ugyan nem egy elbűvölő látvány, de önmagában nem okozna egészségügyi problémát.

A baj a porban megbúvó – szabad szemmel nem látható – mikroszkópikus lényekkel, a poratkákkal kezdődik. Az atkák, a porban felgyülemlett, elhalt emberi és állati hámsejtekkel táplálkoznak (éppen ezért legkedveltebb helyeik az ágyaink, kárpitozott bútoraink és szőnyegeink), és ürülékük az, ami az emberek, különösen az apróságok számára komoly irritációt okozhat.

A folytonos orrfolyás, orrdugulás, viszkető-kaparó érzés a torokban, a köhécselés, az égő, könnyező szemek, a csalánkiütésre emlékeztető bőrtünetek, mind utalhatnak poratkaallergiára. Ha a gyermekünkön ezeket a tüneteket észleljük, érdemes a dolognak minél gyorsabban a végére járni, mert a hosszantartó irritációból akár ekcéma, sőt asztma is kialakulhat.

Hogyan csökkentsük a poratkák mennyiségét az otthonunkban?

Éjszaka, amikor a lakásban, házban nincs mozgás, ezek a részecskék leülepszenek, és kialakul egy réteg, amiben vígan szaporodásnak indulnak a poratkák. Különösen, ha a lakás páratartalma is magas, és az emberi hámsejtek is “gazdagon” rendelkezésre állnak. A látható, takarítható felületek (padlók, polcok, pultok stb.) mellett azonban számtalan olyan helyen is megbújhat a por, amire elsőre nem is gondolnánk, és amik így folyamatosan “újraszennyezik” életterünket.

Nézzük tehát, mire érdemes figyelnünk, ha a gyerekek és az egész család érdekében igazán minimálisra szeretnénk visszaszorítani a port otthonunkban:

1.Portalanítsunk gyakran és figyeljünk a megfelelő technikára!

A portörlés-porszívózás-felmosás hármast érdemes hetente – forgalmasabb helyiségekben, mint az előszoba, akár naponta – elvégeznünk. Mindenképp figyeljünk azonban arra, hogy milyen sorrendben látjuk el ezeket a feladatokat. Amióta világ a világ, a háziasszonyok véleménye megoszlik arról, hogy a portalanítást vagy a porszívózást érdemes-e előbb csinálni. Szakemberek azt javasolják, hogy takarításkor igyekezzünk a fentről-lefelé elvet követni. Kezdjük tehát a portalanítással – amihez semmiképpen se használjunk tollseprűt, vagy száraz rongyot. Mikroszálas törlőkendő javasolt – például a szekrények tetején, polcokon, ablakpárkányokon stb., majd ezt kövesse az alapos porszívózás. Ha pedig ezután még fel is mosunk, azzal a porszívózásból hátramaradt részecskéket is begyűjthetjük.

2. Nem mindegy milyen porszívót használunk

A porszívók fantasztikus segítőink otthonunk tisztántartásában, ám sajnos sok készülék esetében – főleg ha már megtelik a porzsák és elfelejtjük időben kicserélni – a gép által kifújt levegővel együtt bizony jelentős mennyiségű, finom mikropor is visszajuthat lakásunk levegőjébe. Ezért nagyon fontos – főleg ha allergiás személy, vagy kisgyermek is van a családban – hogy olyan készüléket használjunk, amely HEPA szűrős (High-Efficiency Particulate Air, magyarul kiemelkedő hatékonyságú részecske szűrő). Ez a szűrő 99,97%-ban képes kiszűrni a levegőből a legkisebb részecskéket is, legyen az pollen, penész spóra, állatszőr, por, poratka vagy akár baktérium.

A cikk elkészítését a hatékony tisztításra specializálódott Dyson támogatta. (X)

Trükkök, hogy kevesebb por legyen a gyerek körül

3. Minimalizáljuk a porfogókat, főleg a gyerekszobában!

Amennyiben szeretnénk valóban hatékonyan küzdeni a por ellen, érdemes otthonunk berendezésében is változtatásokat eszközölni – ha máshol nem is, de a gyerekszobában mindenképp – hiszen a különböző felesleges felületek kiiktatásával, megszüntethetjük az életterünket folytonosan “újraszennyező” tényezőket. Érdemes megválni a szőnyegektől, és könnyen tisztítható járólapot, vagy jól záródó laminált padlót választanunk. Ha ragaszkodunk a szőnyegekhez, akkor kisebb, akár mosógépben is mosható változatokat válasszunk, így nem fog akkora nehézséget okozni számunkra gyakori tisztításuk.

Szabaduljunk meg a reluxától – melynek lapjai legendás porfogók, – és a szalagfüggönytől. A legjobb, ha árnyékoláshoz külső redőnyt használunk, ám ha ragaszkodunk a függönyhöz, akkor lehetőleg műszálas verziót válasszunk. Ezen nehezebben tapad meg a por, könnyen kimosható, és gyorsan meg is szárad. Érdemes a lakásban található extra felületek és apró-cseprő dekorációk számát is visszaszorítani. A képkeretek, a különféle nehezen elérhető, nem letörölhető lámpabúrák, a pici dísztárgyak, porcelánfigurák, a szárazvirág, mind első osztályú gyűjtőfelületei a pornak, ráadásul rettenetesen körülményes is ezeket takarítani.

A kicsiknél is igyekezzünk visszaszorítani azon játékok, főleg a plüssök és könyvek számát, amelyek nincsenek elzárva, és könnyen porosodhatnak. Ha kevesebb játék van szem előtt, az amúgy is kedvezően hat a kicsik kreativitásának fejlődésére. A játékokat érdemes havi rendszerességgel lemosogatni, és két használat között zárt dobozban tárolni.

4. Ne felejtsünk el télen is szellőztetni!

A hidegebb hónapokban, amikor amúgy is sokkal több időt töltünk a négy fal között – tehát még inkább ki vagyunk téve a rossz belső levegő okozta irritációnak -, hajlamosak vagyunk megfeledkezni a lakás gyakori, alapos szellőztetéséről. Pedig ez létfontosságú ahhoz, hogy friss levegő kerülhessen otthonunkba, ráadásul segít a megfelelő páratartalom fenntartásában is.

A poratkák a levegőből kinyert víz segítségével hidratálják magukat, így szobahőmérsékleten a relatív páratartalom 45% alatt tartása a legtöbbjüket elpusztítja. Sokat segíthet az is, ha elszívóberendezést használunk főzéskor, vagy kiszellőztetünk zuhanyzást, fürdést követően. Érdemes elgondolkodni továbbá egy szintén HEPA szűrős légtisztítóberendezés beszerzésén is, ha máshova nem, legalább a gyerekszobába.

5. A  plüssökre is figyelj!

Nem is gondolnánk, hogy milyen kitűnő lakóhely a poratkáknak a gyerekek plüsse. Épp ezért érdemes rendszeresen tisztítani (mosással vagy fagyasztással) őket, és amikor épp nincsenek használatban, zárt dobozban tárolni. A mosás normál hőfokon is történhet, a legtöbb plüss aligha bírja a 60 fokos mosást. Ha nincs ragasztott rész a plüssön, akkor mehet szárítógépbe is, ha van, akkor érdemes inkább levegőn szárítani. A kényes részek védelme érdekében beletehetjük mosózsákba a játékot.

A zenélő, plüss játékok mosása kicsit bajos. Ezeknél a plüss játékoknál mosószappanos, vizes ronggyal dörzsöljük át, majd óvatosan addig simítsuk át többször tiszta vizes ruhával, amíg nem távozik a plüss szőréből a mosószer. Alacsony fokozaton szárítsuk meg hajszárítóval!

A fagyasztás is jó megoldás az atkák ellen – ha 12 óráig a mélyhűtőben csücsül a plüsshaver, akkor egészen biztos, hogy élő atka nélkül jön ki a hidegről. A legbiztosabb, ha a fagyasztás után ki is mossuk, hisz a fagyasztás csak megöli, ám az allergén részektől csak mosással szabadulunk meg. Az ágyba lehetőleg csak egyetlen kiskedvencet vagy takarót, rongyit vigyen a gyerek! Ha allergiás, akkor lehetőleg egy plüsst se!

6. Ki az ágyból a poratkákkal!

 “Ahol a legtöbb időt töltjük a lakásban, ott hullajtjuk a legtöbb bőrt és valószínűleg ott található a legtöbb poratka is – mondta Gem McLuckie mikrobiológus. Életünk közel 1/3-át az alvás teszi ki, ezáltal pedig tulajdonképpen az emberek nagy része poratkaürülékkel teli ágyban alszik, csak nem tud róla.” A poratkák számára az ágyaink nyújtják a tökéletes otthont. Megfelelő a hőmérséklet, folyamatos a táplálékutánpótlás (hiszen az ágyban, ahogy az ágyneművel súrlódunk, szinte szórjuk az elhalt hámsejteket), izzadunk is, így a textíliák és a matrac atkák számára megfelelő nedvességtartalma is biztosított. Éppen ezért fontos, hogy ágyneműinkre, matracainkra kiemelt figyelmet fordítsunk, és még annál is jobban odafigyeljünk ezek tisztítására, ha gyermekeinkről van szó.

Az ágyneműket heti rendszerességgel kell cserélni és magas hőmérsékleten (60°C) kell mosni, szárítani. A paplanok párnák esetében kerüljük a hagyományos toll töltésűeket és válasszunk szintetikus töltelékű, akár mosógépben is könnyedén átmosható darabokat. A matracokat is fontos rendszeresen, alaposan átporszívóznunk, mind a két oldalukon. A paplanokat és párnákat ajánlott kifejezetten a poratkák ellen védő huzatba bújtatnunk, mielőtt ágyneműbe húzzuk őket, és érdemes így tenni a matracainkkal is.

Trükkök, hogy kevesebb por legyen a gyerek körül

Dyson V11™ Absolute Extra Pro (Blue) – a sokoldalú, vezeték nélküli okosporszívó (X)