18 hónapos baba fejlődése
A legtöbb baba
- egyedül próbál olvasni
- triciklin a pedált nyomja
- jól firkál
A babák fele
- több szót mond együtt
- segítséggel fogat mos
- négy kockából tornyot épít
- hasonlóságokat fedez fel
Néhány baba
- el tudja dobni a labdát
- a játékokat elviszi és visszahozza
- kezd figyelni a szobatisztaságra
- utánozva segít
A 16-18 hónapos gyermek már egyre ügyesebben közlekedik a lépcsőn is, mire másfél éves lesz, kis segítséggel gond nélkül fellépked rajta. Felfelé mindig könnyen megy, de lefelé csak segítséggel képes haladni, ezért vigyázni kell rá. Minden bútorra és megmászható dologra fel tud mászni. Próbálja elrúgni és gurítani a labdát, forog, zenére táncol. Szaladni még nem tud, de egyre gyorsabban szedegeti a lábait, és nagyon élvezi a kergetőzést. 18 hónaposan néhány lépést hátrafelé is megtesz.
Érzelmi, hangulati eseményekre jól reagál, ringatja, etetni és fürdetni próbálja a babáját. Segítőkész és együttérző: ha látja, hogy valaki szomorú, vigasztalni próbálja. Szereti csoportokba rendezgetni a játékait. A különböző műszaki cikkeken, játékokon csavargatja és nyomogatja a gombokat, és megtanulja fel- és lekapcsolni a villanyt. A könyvekben már nem csak a képek, hanem a versikék és a mondókák is érdeklik. Nagyjából kettő-öt sor terjedelemig tud figyelni. A dalokat próbálja hallás után dúdolni. Akárhányszor is képes ugyanazt a könyvet végiglapozni.
Az egyszerűbb ruhadarabokat megpróbálja egyedül levenni.
A gyerekek szókincsében – ahogy egyéb területeken is – nagyon nagy lehet a különbség. Meg kell jegyezni, hogy a nemek közötti különbségek is jellemzőek. A lányok sokszor néhány dolgot előbb csinálnak, mozgékonyabbak. Másfél éves korukra átlagosan nyolc szót ismernek, de vannak olyanok is, akik akár 40 szót is használnak, esetleg két szót egymás mellett (“baba ül”, “anya baba”, “baba hamm”).
A napközbeni kétszeri alvás már nem mindig szükséges, de az éjszakai önmagában kevés.
Ilyenkor érdemes nagyobb hangsúlyt helyezni új napirend kialakítására. Ebéd után – 1/2 1-1 óra körül – tanácsos letenni aludni a kicsit.
Tevékenységek rögzülnek, például másfél évesen segít autót mosni, majd két éves kora körül a kisautót megmossa a poharából, ha vizet talál benne.
Határozott jelei lehetnek a féltékenységnek is. Ha a testvéreivel foglalkoznak, odajön ő is, igényli a simogatást, játékot, törődést. Ha nem sikerül magára vonnia a figyelmet, dühös sírásba kezd, vagy más módon próbálja kikövetelni a törődést üt, tiltott dolgokat csinál. Eljátszik a másik gyermek mellett, de még nem vele.
Javasolt ellenőrizni (18 hónapos korban):
- az egyszerű kéréseket jól érti, szívesen végrehajtja
- képeskönyvben néhány képet kérésre megmutat
- 8-10 szót, szókezdeményt mond
- sikerére büszke
- babát altat, etet
- felnőtt tevékenységét utánozza (pl. söprés)
- egyszerű ruhadarabját leveszi
- firkál
JÁTÉKTIPPEK
Gurigázzatok labdával!
Válogassátok szét az építőkockákat: az egyik csoportba a hengereket, a másikba a kockákat.
Ha tehetitek, menjetek el vendégségbe, ahol hasonló korú gyermekkel találkozhat a kicsi!
Ha az időjárás megfelelő, építsetek homokvárat, díszítsétek kövekkel, levelekkel, virágokkal.
Lógasd pár másodpercig fejjel lefelé, hogy így is lássa a világot!
“Szagoltass vele öblítőt, parfümöt, ecetet vagy halat!
Mondd ki hangosan, melyik illatos, büdös!”
Kapcsolódó cikkek