A játék a legkisebb kortól része a gyerekek életének, és bár a fejlődésük, növekedésük során változik, minden korosztály számára előnyös is, amellett, hogy szórakoztató. A Parents.com portálnak Hilary Conklin, kutató és a chicagói DePaul Egyetem Tanárképzési Tanszékének professzora elmondta, hogy a tizenéveseknél a játék egyaránt eltérő és hasonló a kisgyerekééhez képest. Szerinte a kamaszok játéka általában valamilyen kreatív vagy ötletes, képzeletgazdag elemeket tartalmaz.
Milyen lehet a játék kamaszkorban?
A portál néhány példát is említ a tizenévesek játékára, köztük az építőjátékozást, művészeti vagy kézműves projekteket, társasjátékozást, videójátékot, aktívabb, kalandosabb sporttevékenységket vagy olyan edzéstípusokat, mint a jóga vagy a futás, a tánc, a kreatív tánc, a túrázás, a kempingezés, multimédiás kreatív tevékenységeket, mint például kisfilm vagy zenés videó készítése, karaoke, vagy akár olyan hobbitevékenységek, mint a kertészkedés, a sütés és a főzés. De számos más tevékenység is lehet játékos tevékenység, akár egyedül, akár családdal, kár barátokkal végzett dolgokról legyen szó.
Milyen előnyei vannak a játéknak kamaszkorban?
A serdülőkorban gyorsan zajlik az agyfejlődés, és ez az önmagunk megismerésének, keresésének az időszaka is. A játék is segítheti a kamaszok fejlődését és felfedezni önmagukkal kapcsolatos dolgokat. Ken Ginsburg, a Center for Parent and Teen Communication alapító igazgatója Congrats—You’re Having a Teen! (Gratulálok! – Kamaszod van! – a szerk.) című könyv szerzője szerint a játékosság nem múlik el gyerekkorban, és a kreativitás ugyanolyan fontos serdülőkorban és felnőttkorban is.
Ezen kívül a játék lehetővé teszi, hogy elrontsunk dolgokat, újrakezdjük, felépítsünk, és megtanuljuk, hogyan lehet legközelebb jobban csinálni. „Lehetővé teszi, hogy a képzeletünket használjuk megoldások kidolgozására. Mindezek igazán előnyösek” – mondta el.
A portál szerint a játék emellett elősegíti a mentális egészséget is. Kutatások szerint a játék pozitív hatással lehet azáltal, hogy segíti az érdeklődések és a kompetenciák fejlődését, fejlesztését, fejleszti a döntéshozatalt, a problémamegoldást, az önuralmat, és szabályokat betartani, segít az érzelmek szabályozásában, barátkozni és örömöt megtapasztalni.
Szülőként is modellezhetjük a játékosságot, és természetesen a közös játék a kamaszokkal is nagyon jó lehetőség – legyen szó sportról, társasról, vagy akár közös sütisütésről. Továbbá mutathatunk lehetőségeket is a játékra.