Kisgyerek

4 dolog, amit egy túlsúlyos gyerek vékony szülőjeként meg kell értenünk

Ha van egy nagyobb testben élő gyereked, az azt jelenti, hogy dolgoznod kell egy kicsit azon, hogy az ő szemszögéből lásd a világot, és szembesülnöd kell azzal, mennyi előítélettel kell megküzdenie.
2023. Május 31.
Orvos leméri a gyereket
Kép: Getty Images

Néha éppen azoktól, akik arra hivatottak, hogy megvédjék vagy gondoskodjanak róla. Íme, néhány dolog, amit a szakértők javasolnak.

A fogyókúrák ritkán tartósak, de gyakran kárt okoznak

Amikor azt hallod, hogy gyermeked túlsúlyos, valószínűleg neked is eszedbe jut, hogy fogyókúrára bírd. A testsúly és az egészség közötti kapcsolat azonban sokkal összetettebb, mint ahogyan azt a legtöbbünknek tanították. Nem tudjuk megbízhatóan megjósolni, hogy a testsúly hogyan befolyásolja az egészséget, de azt tudjuk, hogy a fogyókúrák fizikai és érzelmi károkat egyaránt okozhatnak.

„A gyerekeknél a fogyókúrának vannak fizikai hatásai, mint például az anyagcsere csökkenése, tápanyaghiány, a növekedés elmaradása” – mondta Emily Oschmann dietetikus a HuffPostnak. A fogyókúra anyagcsere-hatása valójában megnehezítheti a gyermek számára, hogy hosszú távon megtartsa vagy leadja a súlyát, ami azt jelenti, hogy a diéta állandósíthatja azt a problémát, amelyet megoldani hivatott.

„A fogyókúrának mentális hatása is lehet, például félelem alakulhat ki bizonyos ételektől, megnő a falásrohamok kockázata, egészségtelen kapcsolat alakulhat ki az ételekkel és/vagy a testtel, megnő a depresszió vagy az öngyilkossági gondolatok és az étkezési zavarok kockázata” – tette hozzá Oschmann.

„Nem minden diéta vezet étkezési zavarokhoz, de az étkezési zavarok túlnyomó többsége diétával kezdődött” – mondta a lapnak Alissa Rumsey.

A szavaknak erejük van

Ahogyan az emberek különböző magasságúak, valamint különböző szem-, bőr- és hajszínűek, úgy különböző testméretekkel is rendelkeznek. Ha azt mondjuk valakire, hogy kövér, az általában nem egy semleges, leíró szó, hanem értékítélet is egyben. Az olyan mondatok, mint például a „Nem vagy kövér, gyönyörű vagy!” azonnal jelzik, hogy a kettő nem létezhet együtt: aki kövér, az nem lehet szép, mert aki túlsúlyos, az csúnya. Ehelyett – bár nem könnyű feladat – a valóságot kéne megerősíteni, valahogy így: “Nincs problémánk a testeddel. Szeretünk téged abban a testben, amiben vagy, úgy, amilyen vagy. Úgy vagy jó, ahogy vagy.”

Nem mindegy, hogy a gyerekorvos, hogyan beszél a túlsúlyról

Az a rituálé, hogy a gyermekorvoshoz kell vinni a gyermeket ahol megnézik mennyit nőtt, mennyit hízott, gyakran fájdalmas élmény a nagyobb testű gyerekek számára.

„Kövér gyerek voltam, és emlékszem, rettegtem az orvosi vizitektől. Attól féltem, azt mondja majd az orvos, hogy kövér vagyok és le kell fogynom. A legtöbben azt halljuk, a testünkkel valami baj van” – mesélte Oschmann.

Szülőként felhívhatjuk erre az orvos figyelmét, megkérhetjük, hogy ne a gyerek jelenlétében értékelje a súlyát.

Húzzuk meg a határokat a rokonoknál

Bár a saját otthonod falain belül alaposan átgondolhatod, hogy mit mondasz a testről és az ételekről, a rokonokkal más a helyzet. Sok nagyszülő olyan korban nőtt fel, amikor helyénvaló volt, hogy főként a gyerekek testével, méreteivel kapcsolatos megjegyzéseknek. Jajj, de sovány vagy! Eszel te eleget?” vagy „Milyen kis husis vagy! Ne egyél több tortát!” Lehetünk megértők, de elsősorban a gyerekünk érdekeit képviseljük. Magyarázzuk el azoknak, akik maguktól nem döbbentek rá, hogy a másik megszégyenítése nincs rendben.

Természetesen a gyermekkori elhízás nincs rendben, de fogyókúra helyett az egészséges életmód felé terelgessük a gyerekünket: sok mozgás és egészséges ételek. Ugyanakkor vannak gyerekek, akik nagyobbak az átlagnál, testesebbek és olykor magasabbak is. Az odafigyelés esetükben is fontos, ám nem segítünk az önelfogadásban azzal, ha a testalkatuk a központi téma vagy ha, azt érzik, velük valami baj van, a testük cserben hagyja őket.