A babák 1 éves korukra általában már nem csak anyatejet fogyasztanak, hanem szilárd ételeket is. Ettől az életkortól kezdve a tejtermékeket is be kell építeni az étrendjükbe, melyek segítik a fejlődésüket. Dr. Faith Buenaventura-Alcazaren, gyermekgyógyász szerint az 1-2 éveseknek még teljes zsírtartalmú tejre van szükségük, míg a 2-3 éveseknek már nagyobb arányban lehet adni csökkentett zsírtartalmú termékeket – az ajánlás oka, hogy az agy fejlődésének szüksége van a zsírokra ezekben az időszakokban.
Ha a gyerek tejérzékeny
De mi van akkor, ha a gyermek érzékeny a laktózra vagy a tejfehérjére? Vagy csak egyszerűen elutasítja a tejtermékeket? A növényi tejhelyettesítők biztonságosak a számára?
Ha a gyermek valamilyen okból nem fogyaszthat tehéntejet, érdemes megpróbálkozni a színében és textúrájában erre hasonlító zabtejjel, mely a Romper szerint biztonsággal adható a gyermekeknek. Ízében édesebb a tehéntejnél, így jó esély van rá, hogy a gyermek is megkedveli. A zab tejpótló B-vitaminban gazdag, magas a fehérje- és a rosttartalma is, és remek antioxidánsforrás, alacsony a koleszterintartalma, és könnyen emészthető. Azonban kalciumot maximum csak hozzáadott formában tartalmaz, így fontos, hogy ezt más ételekkel biztosítsuk a gyermeknek.
- Kapcsolódó: A tejpótlókban nincs elég jód
Mi adható a szójára allergiás gyerekeknek?
Egy másik népszerű növényi tejhelyettesítő a mandula tejpótló, amely tartalmaz fehérjét, zsírt, kalciumot, káliumot és D-vitamint is. A mandulatej mellett is szükséges lehet a kalciumpótlás, mert a szervezet kevésbé tudja hasznosítani a mandulatejben található kalciumot. – A kalória- és tápanyag tartalomban vannak különbségek a tehéntej és az alternatív tejek között, ezért szükséges bizonyos vitaminok, nyomelemek pótlása, a gyermek igényei szerint – mondta Dr. Buenaventura-Alcazaren.
A zsírokban, kalciumban és D3-vitaminban kevésbé gazdagok a növényi tejpótlók, így ezeket más forrásból szükséges fedezni. A kisgyerekeknek egyébként is sokféle ételt kell fogyasztaniuk, hogy minden szükséges tápanyagot megkapjanak.
Bármelyik tejhelyettesítőt is adnánk a gyermeknek, érdemes a kezelő orvosával is egyeztetni erről.
- Kapcsolódó: Ez is segíthet megelőzni a tejfehérje-allergiát