Az egyik kedvencem a repülős. Meg amikor el kell kapni a gilisztákat, amikkel meg kell etetni a csirkéket
– az ötéves Emma fél éve rendszeres látogatója a Bethesda Gyermekkórház Robotterápiás Centrumának, ahol mozgásterápiával segítik a fejlődését. Bár a hosszú éveken át tartó kezelésre szoruló gyerekek – így Emma is – sokszor több fájdalmat éltek már át, mint más egész életében, itt a gyógyulás szó szerint gyerekjáték.

A gyerekek itt játszva gyógyulnak.
Emma egy méhen belüli agyvérzés következtében központi idegrendszerét ért károsodással született, így bal oldalának mozgásképessége gyengébb, mint a jobb. „Amikor először hallottam arról, hogy robotok segíthetnek a mozgásterápiában, nem tudtam elképzelni, pontosan mit is jelenthet ez egy ötéves kislánynak. Aztán megláttam Emmát az első foglalkozáson, ahogy csillogó szemekkel, játék közben dolgozik a kis kezeivel. Onnantól kezdve tudtam, hogy ez neki nem terápia, hanem egy különleges kaland” – idézi fel az édesanyja.
Joó-Gyuricza Kata szerint a hat hónapja tartó kezelés-sorozat már most rengeteget segített: „a kezét sokkal aktívabban használja, ügyesebben fog és aktívabban forgatja a kezét, sőt már a tányérját is ki tudja vinni egyedül.” Az sem utolsó szempont, hogy aki itt gyógyul, nem teherként éli meg a kórházba járást. Emma számára
ezek a foglalkozások a hét fénypontjai, már a napokat számolja, mikor mehet újra robotozni.
Emma története nem egyedi. A Bethesdában számos olyan gyermeket látnak el nap mint nap komplex rehabilitációs foglalkozások keretében, akik központi idegrendszeri sérüléssel, súlyos traumás vagy égéssérüléssel küzdenek. A Robotterápiás Centrum szakemberei 8 alsó és felső végtagi eszközzel eddig 116 fejlesztésre szoruló gyermeken segítettek.

A mozgásterápiába itt a kacagás is belefér.
A terápia lényege, hogy a robotvezérelt gépeken különféle játékok futnak, és ezekhez találnak ki olyan mozgásformákat, amelyek éppen fejlesztésre szorulnak. A végtagok mozgásfunkcióit javító gépek interaktív játékokkal motiválják a gyerekeket abban, hogy akár több százszor is elvégezzenek egy-egy, a gyógyulásuk szempontjából kulcsfontosságú mozdulatot. A gyerekek ezt játéknak tekintik, közben pedig keményen dolgoznak a gyógyulásért. Nem utolsó szempont az sem, hogy így képesek motiválni a mostani legfiatalabb generációt is, akik életéhez már hozzátartozik a digitális eszközök használata. A módszer nem csodaszer, hanem a hagyományos, gyógytornás rehabilitáció kiegészítéseként alkalmazzák. Mivel a gyerekek szívesen járnak ide – Emma például olyan napokon is ellátogat, amikor nincs kezelés – a gyógyulást nagyban felgyorsítja.
A monoton, ismétlődő mozgás-sorozat egy kicsi gyereknek unalmas feladat, így viszont sokkal szívesebben csinálja és nem is érzi tehernek
– mondja az édesanya, akinek célja ugyanaz, mint minden szülőé. Természetesen, hogy a gyermeke felnőve ugyanolyan életet élhessen, mint bárki más. A különbség más gyerekekhez képest, hogy ehhez Emmának egy életen át mozgásterápiára, fejlesztésre lesz szüksége. Szerencsére a szakembereknek valószínűleg nem lesz nehéz dolguk vele, hiszen Emma nem úgy éli meg a kezeléseket, mintha egy kórházba járna. A laborban gyakorlatilag már mindenkivel barátságot kötött, akik szeretettel fogadják.